Z času na čas vystúpi pred väčším či menším publikom azda každý z nás. Či už to je príhovor na rodinnej oslave, odpovedanie pred tabuľou v škole, či prezentácia v práci. Pred takýmto vystúpením väčšina z nás môže pociťovať nervozitu známu ako tréma. Nielen ľudia nezvyknutí vystupovať majú trému, ale aj mnohí slávny herci či speváci bojujú pred vystúpením s trémou.
Ak sa teda bojíte predstavy, že vstanete pred skupinou ľudí a vystúpite, nie ste sami. Milióny iných ľudí trpia trémou a mnohí majú v deň vystúpenia od rána nevoľnosť. A to nemusí byť vystúpenie pred plným kultúrnym domom ale aj prezentácia pred pár ľuďmi či len príhovor na svadbe. Trémou trpia herci v divadle, speváci či športovci.
Kvôli tréme z občasnej prezentácie mnoho ľudí prestane robiť to čo ich baví (obchodníci, konzultanti) a ak by sa naučili trému prekonať, mohla by ich čakať super kariéra. Tréma môže vplývať na sebaúctu a sebavedomie. Hoci sa to spočiatku môže zdať ako nemožné zbaviť sa trémy, existuje veľa vecí, ktoré fungujú na zmiernenie trémy.
Príznaky trémy
Ak niekto vystupuje pred väčším publikom je to pre telo určitý stres a mysel na takú situáciu reaguje takmer rovnakým spôsobom, ako keby vás niekto prepadol v tmavej uličke. Sputí sa mechanizmus tela 'bojuj alebo uteč', a preto sú príznaky trémy podobné príznakom, ktoré sa vyskytujú, keď sme v skutočnom nebezpečenstve.
Pravdepodobne niektoré príznaky z nasledovného zoznamu sami poznáte, pri tréme sú typické niektoré z nasledovných príznakov:
- zrýchlený pulz
- zrýchlené dýchanie
- sucho v ústach
- stiahnuté hrdlo
- chvenie rúk, kolien, pier a hlasu
- spotené a studené ruky
- nevoľnosť, nepríjemný pocit v žalúdku, hnačka
- rozmazané videnie
Ako sa zbaviť trémy
S trémou treba začať bojovať ešte predtým ako nás zastihne nepripravených. Sú rôzne pistupy 'boja s trémou', veríme, že vám nasledovné body v tomto boji pomôžu.
- Vizualizácia - Jedna z najlepších vecí, čo môžete pred vystúpením urobiť je vizualizovať si vystúpenie. Herci v divadle majú pred prvým vystúpením s novou hrou okrem menších skúšok takzvanú generálku, čo je hlavná skúška, ktorá sa podobá na reálne vystúpenie. Akurát divákov je menej, prípadne diváci sú zväčša iní kolegovia či rodinní príslušníci. Takisto speváci na veľkých pódiách majú deň pred vystúpením, prípadne pár hodín pred vystúpením skúšku na pódiu, kde si chcú nielen vyladiť zvyk, ale aj získať pocit z pódia, svetiel z výhľadu do obecenstva a podobne. Na menšie vystúpenia či prezentácie si sami skúste prejsť všetko čo budete prezentovať, prípadne si skúste sami klásť otázky, ktoré by mohli publikum zaujímať. Ak budete takýmyo spôsobom pripravení, prezentácia prebehne bez ťažkostí.
- Akceptovanie samého seba - K prekonaniu trémy je dôležitá konfrontácia so svojimi strachmi a zraniteľnosťami a akceptovanie seba samého. Mali by ste si uvedomiť svoje ja, aké sú vaše silné a slabé stránky a pri vystúpení sa nesnažiť byť niekto iný ani sa nič nesnažiť druhým dokazovať. Majte na pamäti, že nikto nie je dokonalý a ani nikto neočakáva, že budete dokonalý a je v poriadku robiť chyby. Ak sa teda aj pomýlite, prejdite to s nadhľadom, prípadne sa publiku ospravedlňte. Ak príde na otázky z publika a vy na nejakú neviete odpoveď, nie je žiadna hanba povedať, že odpoveď neviete. Každý jeden človek v publiku má tiež svoje slabé stránky a mnohí z nich takisto trpia trémou a neradi vystupujú. Aj to je dôvod prečo sa tak málo ľudí zapája počas meetingov či prezentácií.
- Zbaviť sa negatívnych myšlienok - Ďalším krokom k prekonaniu trémy je naučiť sa zbaviť negatívnych myšlienok z vystúpenia. Urobiť to nie je také ťažké, ako si možno myslíte. Na zbavenie negatívnych myšlienok pomáha motivačná literatúra, šport, meditácia a je dobré nepozerať správy:)
-
Návštevy: 1671