Obdivujeme ich už z diaľky, radi sa do nich vraciame, ale málokedy máme pred nimi rešpekt. Každý rok po ukončení turistickej sezóny v našich Tatrách čítame o tom, koľko turistov si počas hlavnej sezóny vzali naše najmilovanejšie hory. Za takúto nepriaznivú bilanciu môžu v prvom rade turisti, ktorí buď precenili svoje sily, alebo podcenili počasie.
Ako teda naplánovať a zvládnuť vysokohorskú túru?
Spíšte si trasu a medzičasy
Na internete nájdete viaceré turistické mapy, ktoré vám dokonca pomôžu vypočítať presný čas turistiky po sčítaní časov jednotlivých medzibodov.
Trasy si vyberajte predovšetkým podľa svojej kondície. Ak nepoznáte vysokohorský terén a chystáte sa na svoje prvé túry, radšej si dajte poradiť od skúsených turistov. Na sociálnych sieťach nájdete skupiny, v ktorých sa združujú turisti a tí vám ochotne poradia jednoduché trasy, ktoré ako začiatočník zvládnete. V žiadnom prípade nechoďte na náročné trasy, ak nemáte skúsenosti s vysokohorským prostredím a turistikou.
Na túru si so sebou vezmite turistickú mapu, na ktorej máte presnú trasu a časy medzi jednotlivými medzibodmi. Viete si tak presne vypočítať, koľko vám bude trvať trasa z jedného bodu do druhého.
Plus nezabúdajte na prestávky, ktoré vám celkový čas navýšia.
Vyrážajte vždy skoro ráno
Ak chcete po túre vyskúšať aj iné aktivity, napríklad jazdu na horskom bicykli, vyrážajte vždy skoro ráno. Vyrážať skoro ráno vám odporúčame aj kvôli popoludňajším búrkam, ktoré sa v horách pravidelne tvoria. Navyše budete mať čas na regeneráciu a vychutnáte si aj atmosféru večera v horských oblastiach.
Ideálny čas, kedy by ste mali vyrážať, je medzi 5:00 – 7:00, najmä, ak sa chystáte na celodenné túry. Spáčov možno nepotešíme, ale určite nechcete riskovať, že ostanete v horách po zotmení.
Bez kvalitného vybavenia na túru ani nechoďte
Čo máme na mysli pod kvalitným vybavením? Jednoznačne pokrývku hlavy, slnečné okuliare, šatku okolo krku, pršiplášť, kvalitné termo spodné prádlo, kvalitné funkčné tričko, teplú fleecovú mikinu, vodeodolnú turistickú bundu, termo ponožky a samozrejme kvalitné turistické topánky.
Turistické topánky musia mať odolnú konštrukciu, pevné viazanie, dobré odpruženie a protišmykovú podrážku Vibram. Mali by byť vyrobené z kvalitného nepremokavého materiálu, ktorý udrží nohu pevnú a suchú aj v náročných skalnatých terénoch. Do náročnejších terénoch (na celodenné túry) odporúčame turistické topánky vyššieho strihu. Na kratšie a menej náročné zase nižšieho strihu.
Zo značiek odporúčame turistické topánky Merrell (sú mäkučké a vaša noha bude ako v bavlnke), topánky Berg Outdoor, turistické topánky Regatta, outdoorovú obuv Everett a trekingové topánky Grisport (sú vhodné do skalnatých terénov).
Ak chcete zvládnuť náročnú vysokohorskú túru, stačí, keď si ju dopodrobna naplánujete, vyrazíte skoro ráno, vezmete si kvalitnú výbavu (hlavne dobré turistické topánky), vezmete dostatok tekutín a stravu, ktorá vás nabije energiou.
-
Návštevy: 2942