Mnohí úspešní ľudia vďačia za svoj úspech okrem iných faktorov aj sile vôle. Ľudia so silnou vôľou dokážu veľké veci aj napriek tomu, že im chýbajú iné vlastnosti. Najlepší boxer všetkých čias Muhammad Ali povedal, že ak chcete niečo dosiahnuť musíte mať skúsenosti a silnú vôľu, ale vôľa musí byť silnejšia ako skúsenosti. Pomocou silnejšej vôle by sme mali väčšiu kontrolu nad svojím telom a správaním. Vďaka silnejšej vôli človek ľahšie dodrží diétu, cvičebný rozvrh, ušetrí viac peňazí, vyhne sa užívaniu alkoholu a drog. Otázka je, či sa dá sila vôle posilniť tréningom alebo nejakými technikami. I keď ľudská vôľa je niečo imaginárne a nedá sa to porovnať napríklad so svalmi, existujú spôsoby ako si ju vytrénovať. Nečakajte však výsledky za pár dní, pretože trénovanie sily vôle je dlhodobá záležitosť. Na tému posilnenia vôle napísala psychologička zo Stanfordskej Univerzity Kelly McGonigal dobrú knihu o sebakontrole s názvom The Willpower Instinct.
Podľa nej vôľa nie je len záležitosťou mysli, ale aj tela. Ovládanie ľudského správania a rozhodovania má na starosť prefrontálna mozgová kôra, ktorá sa nachádza v prednej časti mozgu za čelom. Na zlepšenie jej fungovania ako aj fungovania celého mozgu i tela potrebujeme prijímať kvalitnú stravu a dostatok spánku. Aj naša vôla sa dokáže unaviť podobne ako svaly a treba jej dodávať energiu a odpočinok. Nasledovné techniky vedú pri dlhodobom a správnom vykonávaní k posilneniu vôle, vďaka čomu ľahšie dosiahnete vytýčené ciele. Pamätajte na to, že trénovanie sily vôle je podobné ako trénovať na maratón. Zo začiatku skúste vybrať len jednu z doleuvedených techník a časom môžete pridávať ďalšie.
Meditácia – Na Slovensku nie je meditovanie príliš rozšírené, aj keď mnoho ľudí už zistilo jej výhody. Technika meditácie je na posilnenie vôle najúčinnejšia metóda zo všetkých spomínaných. Podľa niektorých výskumov stačí meditovať 10 minút denne a už o pár dní sa zlepší naša sústredenosť a zníži sa únava a stres. Odporúča sa meditovať ráno, kedy nie je myseľ príliš zaťažená myšlienkami. Spočiatku budete mať pri meditácii pravdepodobne problém so sústredením sa a v mysli sa vám budú vynárať rôzne myšlienky. To sa dá obmedziť napríklad počítaním nádychov a výdychov. Pri meditácii dýchajte zhlboka a po každom nádychu na chvíľu zadržte dych. Pri výdychu si môžete predstaviť ako zo seba vydychujete všetko negatívne. Niekomu sa lepšie medituje pri hudbe, inému v tichu. Treba skúšať aká technika meditácie vám sadne najlepšie.
Používajte opačnú ruku – Pri určitých činnostiach, prípadne v určitý časový úsek počas dňa skúste používať opačnú ruku. Ak ste pravák, používajte ľavú ruku napríklad na ovládanie počítača myšou, písanie, kreslenie, držanie kefky, hádzanie loptičkou, otváranie konzervy a pod. Tým sa vytvárajú nové neurónové spojenia v mozgu a rozvíja sa naša kreativita a tiež sila vôle.
Zmeňte slovník – Na posilnenie vôle je dobré zameniť niektoré slovíčka v našom slovníku za iné, prípadne niektoré úplne vypustiť. Pri pozdrave kamarátov skúste namiesto čau hovoriť vždy ahoj, alebo opačne. Ak často používate neslušné slová, skúste ich úplne vypustiť z vášho slovníka. Nebude to až také ľahké ako to vyzerá. Ak sa vám aj nepodarí úplne vypustiť nežiadúce slová, aspoň zistíte koľko ich za deň použijete. Dá sa povedať, že ak používate nadávky, robíte to inštinktívne (často proti svojej vôli) a často si to ani neuvedomíte. Ak sa budete sústrediť na používanie iných slov miesto nadávok, po pár týždňoch bude vaša vôľa silnejšia.
Stanovte si termíny na dokončenie vecí – Každý z nás má veľa naplánovaných činností, ktoré však často nemajú termín dokončenia. Veľmi dobré pre posilnenie vôle je určiť si presné termíny, kedy chcete danú činnosť dokončiť. Na začiatku týždňa si spíšte aktivity, ktoré chcete daný týždeň urobiť a ku každej aktivite priraďte termín dokončenia. Ak naozaj dodržíte stanovené termíny, okrem toho, že budete mať dokončené všetko čo ste dlhú dobu odkladali, bude vaša vôla silnejšia aj pre iné činnosti ako napríklad zbavenie sa fajčenia či dodržiavanie cvičebného plánu.
Používajte posilňovače zápästia – Isto poznáte modré gumové kolieska na posilnenie zápästia, prípadne existujú silnejšie posilňovače so strunou, ktoré svojím tvarom pripomínajú kliešte. Toto je výborná pomôcka nielen na zlepšenie sily stisku ruky, ale aj na posilnenie vôle. Stláčajte každý deň (prípadne niekoľkokrát denne, alebo zo začiatku aspoň každý druhý deň) až kým nebudete cítiť silné pálenie svalov na predlaktí. Tým vyčerpáte svaly a posledné stisky, aj keď nebudú úplné, v podstate robíte najmä silou vôle. Opakujte na každú ruku až do pocitu neznesiteľného pálenia.
Naučte sa povedať nie – V jednom prieskume dali vedci skúmaným osobám čokoládu, ktorú museli nosiť stále so sebou. Ak po niekoľkých dňoch zostala čokoláda nezjedená, bolo to najmä vďaka sile vôle. Tento jednoduchý spôsob odporúčame vyskúšať aj vám. Dajte si do tašky, batohu či kabelky obľúbenú čokoládu alebo inú pochutinu (ideálne vašu najobľúbenejšiu) a aj keď na ňu budete mať veľkú chuť, nerozbaľujte ju, ale ani si nekupujte sladkosť v obchode. Ak toto vydržíte niekoľko dní, alebo ešte lepšie niekoľko týždňov, vaša vôľa zosilnie a vy budete povedať nie aj na iné pokušenia v živote.
Dávajte si pozor na automatické rozhodnutia – Skúste sa sústrediť na činnosti, ktoré počas dňa robíte automaticky. Napríklad prečo chodíte na tretie poschodie výťahom miesto schodov, prečo si dávate po jedle sladký dezert alebo prečo solíte jedlo predtým ako ho ochutnáte. Odpovede na tieto otázky môžu byť jasné, ale aj tieto drobnosti vám môžu zlepšiť život a zdravie, pokiaľ ich zameníte za lepšie alternatívy. Ak budete viac rozmýšľať nad rozhodnutiami, ktoré robíte v živote automaticky, zlepšíte svoju sebakontrolu a vôľu.
Sledujte svoje výdavky – V dnešnej dobe, keď je v obchodoch toľko rôznych druhov tovaru v ponuke je často ťažké odolať nákupu. V každom meste je mnoho reštaurácií, kaviarní, cestovných kancelárií, ktorých služby nie sú zadarmo. Ľudia až príliš ľahko utrácajú svoje ťažko zarobené peniaze. Ak chcete mať prehľad nad financiami, najlepší spôsob je svoje výdavky zapisovať. Na konci mesiaca sa potom budete čudovať koľko ste skutočne utratili peňazí. Následne sa snažte výdavky obmedziť, nekupovať si kávu v kaviarni, keď máte kávu zadarmo v práci, nekupovať si každý deň po obede dezert a podobne.čo je za celý rok slušná finančná položka. Vďaka tomu, že svoje výdavky zaznamenávate, si navyše zlepšujete aj silu vôle.
-
Návštevy: 6768