Dobrý imunitný systém znamená menej zdravotných problémov. Naše telo je denne vystavené množstvu baktérií a mikroorganizmov, s ktorými si dobrý imunitný systém bez problémov poradí. Niekedy je vonkajších vplyvov priveľa a aj silný imunitný systém zlyháva. To je najmä počas chrípkového obdobia.
Niektorí ľudia však bývajú chorí aj niekoľkokrát za rok, čo naznačuje, že problém bude v imunite. Nesprávna strava, málo pohybu, fajčenie a stres, to všetko podkopáva imunitný systém. Vtedy je ťažké vyhnúť sa zdravotným ťažkostiam a posilniť imunitu. Zlepšenie imunity je dlhodobý a neustály proces a veľa z nás musí pre jej posilnenie zmeniť svoj doterajší životný štýl. Pomôcť by vám mohli nasledovné spôsoby, kde každý z nich svojou trochou prispieva k zlepšeniu imunity.
Dostatok spánku – Keď máte málo spánku, zvyšuje sa riziko, že budete chorý. Možno ste aj vy mali hektické obdobie, kedy ste toho veľa nenaspali a stále ste boli nachladnutí alebo inak chorí. Na známej americkej univerzite University of Chicago urobili experiment, kde študenti po dobu 6 nocí spali len 4 hodiny. Potom boli zaočkovaní proti chrípke spolu so študentami, ktorí spali dostatočne. U študentov s nedostatkom spánku sa po zaočkovaní vytváralo o polovicu menej protilátok. Optimálne množstvo spánku je 7-8 hodín denne. Doprajte si dostatok spánku a posilníte si imunitu.
Smiech – Smiechom si naozaj môžete posilniť imunitu. Je dokázané, že smiech znižuje hladinu stresových hormónov a zvyšuje počet bielych krviniek, ktoré bojujú s infekciou. Pozeranie komédií, vtipných videí alebo zábava s kamarátmi môžu byť prospešné pre zlepšenie imunity. Keď sa necítite dobre, nájdite si nejakú zábavnú aktivitu a schuti sa smejte. Dokonca aj keď sa začnete smiať ‘nasilu’ aj vtedy má smiech priaznivý účinok. Pri smiechu sú vaše telo aj myseľ uvoľnené a tým sa zlepší psychická aj fyzická kondícia.
Pravidelné cvičenie – Ak ste doteraz neboli zvyknutí športovať pravidelne, pre zlepšenie vašej imunnity by ste mohli začať. Nemusíte sa stať vrcholovým športovcom, práve naopak, stačí cvičiť aspoň pár minút trikrát týždenne a vaše telo sa vám odmení lepšou imunitou. Svižná chôdza do práce a z práce zníži riziko nachladnutia. Pravidelné cvičenie zvyšuje počet bielych krviniek, čo sú v podstate bunky bojujúce s infekciami. Biele krvinky alebo leukocyty sú vďaka tomu nazývané aj ako krvná polícia. Pri cvičení sa tiež v tele uvoľňujú endorfíny, hormóny šťastia, vďaka ktorým sa budete cítiť skvelo a zlepší sa kvalita vášho spánku. Vďaka pocitu pohody a lepšiemu spánku sa zlepší váš imunitný systém.
Antioxidanty – Telo je vystavené voľným radikálom, proti ktorým bojujú antioxidanty. Ak ich máme dostatok, voľné radikály v tele sú ľahko eliminované. Jedzte zeleninu a ovocie s veľkým obsahom antioxidantov, ktoré sú spravidla jasne zafarbené, napríklad citrusy, kiwi, jablká, červené hrozno, cibuľa, mrkva či špenát. Na zlepšenie imunity je vynikajúci cesnak vďaka antivírusovým a antibakteriálnym účinkom.
Huby – Niektoré druhy hubou sú vynikajúce na zlepšenie imunity. Určité poznáte hlivu ustricovú, ktorá má pri pravidelnej konzumácii priaznivé účinky na zdravie. Okrem zlepšenia imunity obsahuje množstvo vlákniny, znižuje cholesterol, obsahuje vitamíny B, C, D, K, minerály a látku zvanú ako pleuran alebo beta-glukán, ktorá stimuluje imunitný systém. Ďalej na imunity pomáha huba zvaná reishi (známa je ako huba nesmrteľnosti), pestovaná najmä v Japonsku a v Číne. Táto huba sa používa v čínskej medicíne na podporu imunity, proti nespavosti, na spomalenie starnutia a detoxikáciu organizmu. Ďalšími hubami, ktoré prospievajú imunite sú napríklad shitake, reishi alebo maitake. Sú to pre nás zväčša ‘exotické’ huby, ale dnes sa dajú celkom ľahko zohnať aj na Slovensku.
Vyhnite sa stresu – Veľa stresu neprospieva k nášmu zdraviu. Keď ste dlhodobo vystavení stresu, zvyšuje sa riziko nachladnutia a iných chorôb. Občas môže stres viesť k alergiám, astme, ekzémom a iným ochoreniam. Pri strese produkujú nadobličky kortizol a adrenalín, ktorý síce krátkodobo vzpruží organizmus, ale dlhodobo vedie k zhoršeniu imunity. Ako si poradiť so stresom nájdete na našej stránke na tomto odkaze
Sex – Aj vedci potvrdili, že sex priaznivo ovplyvňuje imunitný systém. Výskum na Wilkes University v Pensylvánii zistil, že sex aspoň raz za týždeň zlepší imunitný systém. Zistilo sa, že ľudí, ktorí mali sex aspoň raz za týždeň sa o 30% zvýšil imunoglobulín A, bielkovinová časť krvného séra, ktorá sa chová ako protilátka napomáhajúca obrane organizmu proti škodlivým látkam, ktoré sa dostanú do tela. Oplatí sa spojiť príjemné s užitočným a vďaka milovaniu si zlepšiť náladu aj imunitu.
Jedzte baktérie – Nemyslíme hocijaké baktérie ale tie zdraviu prospešné. V tele máme milióny rôznorodých mikroorganizmov, bez ktorých by sme sa nezaobišli. Dobré baktérie sú známe aj ako probiotické baktérie, ktorých je viacero druhov. Prospešné baktérie získame z niektorých druhov stravy ako probiotické jogurty, bryndza, žinčica, kyslá kapusta alebo ‘kvašáky‘. Rôzne probiotické prípravky sa dajú kúpiť aj v lekárni.
Liečivé bylinky – Už s názvu vyplýva ich pôsobenie na náš organizmus. Liečivé bylinky sú prospešné v mnohých smeroch, každá bylinka je niečím výnimočná. Mnohé z nich obsahujú látky, vďaka ktorým zlepšujú imunitný systém. Na zlepšenie imunity používajte najmä bylinky ako echinacea, ženšen, zázvor, kozinec blanitý (astralágus), mačací pazúr (Uncaria tomentosa).
Socializujte sa – Socializovať sa dnes často znamená komunikáciu cez sociálne siete. Aj to je spôsob ako sa necítiť sám a ako mať okolo seba priateľov. Niekoľko výskumov dokázalo, že ľudia, ktorí sú v pravidelnom kontakte s kamarátmi majú lepšiu imunitu ako ľudia žijúci samotársky. V jednom pokuse nechali určité osoby niekoľko dní osamote a následne ich zaočkovali proti chrípke, pričom mali horšiu odozvu ako ľudia, ktorí neboli osamote. Ďalší výskum preukázal, že ľudská izolácia zhoršuje imunitný systém na bunkovej úrovni. Byť osamote znamená, že gény kontrolujúce imunitný systém majú oslabenú činnosť.
Schudnite – Pokiaľ nosíte so sebou nejaké to kilo navyše, je lepšie ak sa ho zbavíte. Prílišná nadváha neprospieva srdcu ani imunitnému systému. Príliš veľa tukových buniek vedie k chronickému zápalu v tele. Výskum na myšiach dokázal, že obézne myši po zaočkovaní tvorili menej protilátok. Oplatí sa teda porozmýšlať nad stratou hmotnosti, ak však máte nadváhu. Keď si nie ste istý, či máte nadváhu, zistíte to ľahko výpočtom indexu telesnej hmotnosti BMI. BMI = Hmotnosť v kg : (výška v m)2. Pričom výsledok väčší ako 24 (pre ženy) a 25 (pre mužov) znamená nadváhu.
-
Návštevy: 6508