Tags: Priberanie  

Veľa ľudí sa snaží schudnúť, ale čo treba robiť, keď chce niekto naopak pribrať? To sa týka najmä ektomorfov, teda ľudí s chudou postavou. Najmä mladí chalani sa snažia pribrať svaly, aby nimi mohli okúzliť potenciálne frajerky. Pre tých máme tipy, ktoré potraviny jesť na splnenie ich sna o svalnatej postave. Ak máte rýchly metabolizmus, je ťažké pribrať na hmotnosti a aj pár kilogramov je výzva. Nie je až tak náročné pribrať, keď budete jesť smažené jedlá a piť sladené nápoje. Tým by ste však priberali iba tuk a vaša strava by bola nevyvážená. Nasledovné potraviny vám pomôžu pribrať hmotnosť zdravou cestou.

Červené mäso – Na priberanie svalov je červené mäso ako stvorené. Obsahuje veľké množstvo bielkovín a železa. Keď sa pozriete do jedálničku vrcholových kulturistov, červené mäso je tam niekoľkokrát denne vo veľkých množstvách. V červenom mäse je aj veľa cholesterolu, dietológovia preto odporúčajú jesť mäso iba párkrát do týždňa. Keď chcete pribrať je v podstate jedno, ktorý druh červeného mäsa jete, ak vám dovolí rozpočet doprajte si sviečkovú alebo aspoň falošnú sviečkovú.

Ryby – Keď sa jedná o naberanie svalovej hmoty, ryby sú na prvých miestach. Veľké množstvo bielkovín v rybách vám pomôže nabrať svaly a omega-3 mastných kyselín majú nespočet zdraviu prospešných účinkov. Tuniak v plechovke síce nie je ideálna možnosť, ale je to lacný a jednoduchý spôsob ako dodať telu veľa bielkovín. Občas si doprajte kvalitného lososa, makrelu, ale raz za čas nezaškodí aj treska v majonéze.

Plnotučné mlieko – Pri priberaní hmotnosti siahnite zásadne po plnotučnom mlieku. Obsahuje viac tukov, ale to vám nemusí vadiť. Práve naopak, vďaka zvýšenému obsahu tukov prijmete v jednom pohári mlieka o 60 kalórií viac. V mlieku je veľa vitamínu A a D. Plnotučné mlieko používajte na prípravu cereálií aj do kávy.

Avokádo – Avokádo je výborný zdroj zdraviu prospešných tukov. Jedno avokádo obsahuje okolo 300 kalórií, množstvo draslíka, vitamínu E, B a kyseliny listovej. Zrelé avokádo je mäkké a ľahko sa natrie na chlieb. Pri priberaní hmotnosti by v šalátoch avokádo nemalo chýbať.

Celozrnný chlieb – Z bieleho chlebu sa ľahko priberá hmotnosť. To na sebe zistilo už mnoho ľudí. Pečiva sa vzdať je veľká výzva, ktorú pri priberaní nemusíte našťastie podstúpiť. Odporúčame vymeniť biely chlieb za chlieb celozrnný, ktorý obsahuje viac minerálov a vlákniny.

Syr – Vo veľkých supermarketoch nájdete syr v niekoľkých dlhých regáloch. To svedčí o jeho obľúbenosti na Slovensku. Keď sa niekto snaží schudnúť, mal by sa syrom vyhnúť, ale na priberanie sú veľmi vhodné. Syr obsahuje veľa bielkovín, čo je základný stavebný prvok svalov. A aj keď je vo väčšine syrov množstvo tuku, netreba sa im vyhýbať.

Rastlinné oleje – Olej nemusí byť zlý pre organizmus, pokiaľ nie je niekoľkokrát prepečený. Olej má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus. V priberacej diéte sa zamerajte na používanie extra panenského olivového oleja, kokosového oleja a slnečnicového oleja. Tieto oleje pridávajte do šalátov a veľmi dobrú chuť a množstvo vitamínov dodá tekvicový, arašidový či sezamový olej. Oleje sú zložené najmä z tukov a 1 gram tuku obsahuje 9 kalórií, čo je vyše 2x toľko čo gram sacharidov alebo gram bielkovín. Tým jednoducho dodáte telu viac kalórií, ktoré navyše obsahujú telu prospešné živiny.

Orechy – Vynikajúca vec na priberanie sú orechy. Môžete ich stále nosiť pri sebe a jesť ako dezert medzi jedlami. Orechy obsahujú množstvo vlákniny a dobrých tukov. Výborné sú zmesi rôznych orechov, vďaka čomu dodáte telu rôzne živiny. Každý druh orechov obsahuje iný pomer živín, niektoré obsahujú viac vlákniny, iné viac tukov. Orechy môžete pridať aj do ovsených vločiek a cereálií na raňajky.

Zemiaky a cestoviny – Prvá vec, ktorú ľudia snažiaci sa schudnúť vynechajú z jedálnička sú sacharidy. Zemiaky a cestoviny obsahujú najmä sacharidy, ktoré sú vynikajúcim spoločníkom na priberanie hmotnosti. Keď sa snažíte pribrať svaly, tak sa nezameriavajte len na zvýšený príjem bielkovín, ale pridajte do stravy značné množstvo zemiakov a cestovín, najmä celozrnných. Zemiaky je vhodné jesť so šupkou, vďaka čomu zjete viac bielkovín, vitamínov aj vlákniny. Celozrnné cestoviny sú zdraviu prospešnejšie ako obyčajné, vďaka zvýšenému obsahu vitamínov a vlákniny.

Najnovšie články

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Vybavte sa kabelkou na ...

Každá žena vie, že kabeliek nie je nikdy dosť. Už ...

Čo pomôže alergikom v ...

Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia ...

Povinná výbava izby ...

Stáva sa pomerne často, že si rodičia ...

Čo pomôže na trému pred ...

Z času na čas vystúpi pred väčším či menším ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...