Koronavírusy sú typy vírusov, ktoré zvyčajne napádajú dýchacie cesty vtákov a cicavcov vrátane ľudí. Bežným príznakom je prechladnutie, bronchitída, zápal pľúc až akútny respiračný syndróm (SARS). Koronavírusy môžu tiež nepriaznivo vplývať na črevá. Zvyčajne koronavírus nemá vážne dôsledky, ale ako sme sa mohli presvedčiť začiatkom roka 2020, koronavírusy môžu aj zabíjať. Veľké zdravotné riziko hrozí najmä starším ľuďom a tým, ktorí majú iné závažné ochorenie (pľúc, srdca, cukrovka). Prenos koronavírusov je bežný medzi zvieratami a koronavírusy môžu infikovať myši, potkany, mačky, psy, morky, kone, ošípané i hovädzí dobytok. Výnimočne sa koronavírus môžu preniesť zo zvierat na človeka.

Vedci prvýkrát našli dôkazy o ľudských koronavírusoch (HCoV) v 60. rokoch 20. storočia v nosoch ľudí s nachladnutím. Práve dva ľudské koronavírusy sú zodpovedné za veľkú časť bežných prechladnutí, sú to OC43 a 229E. Názov ´koronavírus´ pochádza z latinského slova ´Corona´ čo znamená koruna a je to pre tvar aký má tento vírus. Koronavírusové infekcie sa u ľudí najčastejšie vyskytujú počas zimných mesiacov a začiatkom jari.

Príznaky infekcie koronavírusu

Príznaky infekcie koronavírusu sa zvyčajne objavia 2 až 4 dni po infekcii koronavírusmi a sú zvyčajne mierne. Príznaky sa však líšia v závislosti od osoby a niektoré formy vírusu môžu byť fatálne najmä pre starých a chorých ľudí. Hlavné symptómy nákazy sú horúčka, kašeľ až dusivý kašeľ a bolesti svalov. Nie každý s týmito symptómami je však nakazený koronavírusom. Príznaky nákazy koronavírusom sú od miernych až po život ohrozujúce:

  • mierne príznaky nákazy koronavírom (zvýšená teplota a kašeľ)
  • vážne príznaky nákazy koronavírom (vysoká horúčka, dusivý kašeľ, bolesti svalov prípadne aj hnačka)
  • život ohrozujúce príznaky nákazy koronavírom (ťažký zápal pľúc až zlyhanie obličiek)

Ako sa chrániť pred koronavírusom

V súčasnosti neexistuje žiadna vakcína na prevenciu koronavíru (COVID-19). Najlepším spôsobom ako sa pred koronavírusom ochrániť je zabrániť tomu, aby ste boli tomuto vírusu vystavení. Prenos z človeka na človeka je totiž veľmi ľahký a rýchly. Koronavírusy sa prenášajú kvapôčkovou infekciou do vzdialenosti aj niekoľkých metrov. Ak infikovaná osoba zakašle alebo kýchne, nakaziť sa môžete veľmi rýchlo. Rovnako sa dá nakaziť aj keď sa len s infikovanou osobou rozprávate. Pred koronavírusmi je treba mať sa na pozore na verejných priestranstvách. Pričom stačí, že len chytíte kľučku, ktorú predtým chytil niekto infikovaný, a pretriete si ústa, nos alebo oči a môžete sa nakaziť. Ako sa teda chrániť pred koronavírusom.

Časté umývanie rúk

Umývajte si ruky často mydlom a oplachujte vodou aspoň 20 sekúnd, najmä potom ako ste boli na verejnom mieste alebo po smrkaní kašľaní alebo kýchaní. Je dobré nosiť pri sebe dezinfekčný gél s obsahom najmenej 60% alkoholu. Gél naneste na dlane a snažte sa ich o seba trieť aby sa gél dostal na celé dlane. Ak nemáte umyté ruky, nedotýkajte sa očí, nosu ani úst.
Vyvarujte sa tesnému kontaktu

Vyhnite sa úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi

Ak sa vo vašom okolí šíri COVID-19, snažte sa čo najviac vyhýbať kontaktu s ľuďmi. Je dobré obmedziť nákupy a načas sa vzdať návštevy priestorov s väčším pohybom ľudí ako nákupné centrá, autobusové a vlakové stanice, kiná, posilňovne, telocvične, plavárne a podobne. Ak máte oslabenú imunitu alebo inú vážnejšiu chorobu a musíte ísť napríklad na nákup, je dobré chrániť sa kvalitným respirátorom (filter FFP3).

Ak ste chorí, zostaňte doma

Ak máte príznaky koronavíru ako problémy s dýchaním, horúčku, malátnosť, bolesti svalov nechoďte k lekárovi, ale len zavolajte na Úrad verejného zdravotníctva SR - 0917 222 682 alebo na Non-stop infolinku Národného centra zdravotníckych informácií 0800 221 234.

Informácie na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky

Zakryte kašeľ a kýchanie

Pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte ústa a nos jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú následne vyhoďte do koša. Následne si hneď umyte ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd.

Častejšie umývajte domov a dezinfikujte

Pri epidémii koronavírusu sa odporúča častejšie dezinfikovať často sa dotýkané povrchy ako stoly, kľučky, vypínače, telefóny, klávesnice, toalety, vodovodné batérie a drezy.

Najnovšie články

Prírodné spôsoby ...

V našich záhradách sa nachádzajú rôzne druhy ...

Prečo je dôležité riešiť ...

Každý človek má iné príznaky toho, ako sa u neho ...

Veľké kusy nábytku sú ...

Úložného priestoru nie je nikdy dosť. Každý po ...

Ako sa starať o vaše ...

Krása doplnkov, ktorými sa obklopujeme je závislá ...

5 jednoduchých tipov, ...

Prvý sneh, mínusové teploty a začiatok ...

Povinné očkovania

Na Slovensku je očkovanie proti učitým chorobám ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...