Koronavírusy sú typy vírusov, ktoré zvyčajne napádajú dýchacie cesty vtákov a cicavcov vrátane ľudí. Bežným príznakom je prechladnutie, bronchitída, zápal pľúc až akútny respiračný syndróm (SARS). Koronavírusy môžu tiež nepriaznivo vplývať na črevá. Zvyčajne koronavírus nemá vážne dôsledky, ale ako sme sa mohli presvedčiť začiatkom roka 2020, koronavírusy môžu aj zabíjať. Veľké zdravotné riziko hrozí najmä starším ľuďom a tým, ktorí majú iné závažné ochorenie (pľúc, srdca, cukrovka). Prenos koronavírusov je bežný medzi zvieratami a koronavírusy môžu infikovať myši, potkany, mačky, psy, morky, kone, ošípané i hovädzí dobytok. Výnimočne sa koronavírus môžu preniesť zo zvierat na človeka.
Vedci prvýkrát našli dôkazy o ľudských koronavírusoch (HCoV) v 60. rokoch 20. storočia v nosoch ľudí s nachladnutím. Práve dva ľudské koronavírusy sú zodpovedné za veľkú časť bežných prechladnutí, sú to OC43 a 229E. Názov ´koronavírus´ pochádza z latinského slova ´Corona´ čo znamená koruna a je to pre tvar aký má tento vírus. Koronavírusové infekcie sa u ľudí najčastejšie vyskytujú počas zimných mesiacov a začiatkom jari.
Príznaky infekcie koronavírusu
Príznaky infekcie koronavírusu sa zvyčajne objavia 2 až 4 dni po infekcii koronavírusmi a sú zvyčajne mierne. Príznaky sa však líšia v závislosti od osoby a niektoré formy vírusu môžu byť fatálne najmä pre starých a chorých ľudí. Hlavné symptómy nákazy sú horúčka, kašeľ až dusivý kašeľ a bolesti svalov. Nie každý s týmito symptómami je však nakazený koronavírusom. Príznaky nákazy koronavírusom sú od miernych až po život ohrozujúce:
- mierne príznaky nákazy koronavírom (zvýšená teplota a kašeľ)
- vážne príznaky nákazy koronavírom (vysoká horúčka, dusivý kašeľ, bolesti svalov prípadne aj hnačka)
- život ohrozujúce príznaky nákazy koronavírom (ťažký zápal pľúc až zlyhanie obličiek)
Ako sa chrániť pred koronavírusom
V súčasnosti neexistuje žiadna vakcína na prevenciu koronavíru (COVID-19). Najlepším spôsobom ako sa pred koronavírusom ochrániť je zabrániť tomu, aby ste boli tomuto vírusu vystavení. Prenos z človeka na človeka je totiž veľmi ľahký a rýchly. Koronavírusy sa prenášajú kvapôčkovou infekciou do vzdialenosti aj niekoľkých metrov. Ak infikovaná osoba zakašle alebo kýchne, nakaziť sa môžete veľmi rýchlo. Rovnako sa dá nakaziť aj keď sa len s infikovanou osobou rozprávate. Pred koronavírusmi je treba mať sa na pozore na verejných priestranstvách. Pričom stačí, že len chytíte kľučku, ktorú predtým chytil niekto infikovaný, a pretriete si ústa, nos alebo oči a môžete sa nakaziť. Ako sa teda chrániť pred koronavírusom.
Časté umývanie rúk
Umývajte si ruky často mydlom a oplachujte vodou aspoň 20 sekúnd, najmä potom ako ste boli na verejnom mieste alebo po smrkaní kašľaní alebo kýchaní. Je dobré nosiť pri sebe dezinfekčný gél s obsahom najmenej 60% alkoholu. Gél naneste na dlane a snažte sa ich o seba trieť aby sa gél dostal na celé dlane. Ak nemáte umyté ruky, nedotýkajte sa očí, nosu ani úst.
Vyvarujte sa tesnému kontaktu
Vyhnite sa úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi
Ak sa vo vašom okolí šíri COVID-19, snažte sa čo najviac vyhýbať kontaktu s ľuďmi. Je dobré obmedziť nákupy a načas sa vzdať návštevy priestorov s väčším pohybom ľudí ako nákupné centrá, autobusové a vlakové stanice, kiná, posilňovne, telocvične, plavárne a podobne. Ak máte oslabenú imunitu alebo inú vážnejšiu chorobu a musíte ísť napríklad na nákup, je dobré chrániť sa kvalitným respirátorom (filter FFP3).
Ak ste chorí, zostaňte doma
Ak máte príznaky koronavíru ako problémy s dýchaním, horúčku, malátnosť, bolesti svalov nechoďte k lekárovi, ale len zavolajte na Úrad verejného zdravotníctva SR - 0917 222 682 alebo na Non-stop infolinku Národného centra zdravotníckych informácií 0800 221 234.
Informácie na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky
Zakryte kašeľ a kýchanie
Pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte ústa a nos jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú následne vyhoďte do koša. Následne si hneď umyte ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd.
Častejšie umývajte domov a dezinfikujte
Pri epidémii koronavírusu sa odporúča častejšie dezinfikovať často sa dotýkané povrchy ako stoly, kľučky, vypínače, telefóny, klávesnice, toalety, vodovodné batérie a drezy.
-
Návštevy: 2402