„Spánok lieči.“ Túto vetu môžete do určitej miery považovať za príslovie, ľudovú múdrosť alebo prázdne klišé. Pokiaľ sa však zamyslíte nad jej významom, zistíte, že je celkom pravdivá. Spánok je základný biologický proces, bez ktorého by sme neprežili. V rozpore s mylným presvedčením, že sa počas nočného odpočinku nachádzame v stave „hibernácie“, v skutočnosti ide o intenzívnu regeneráciu celého organizmu. Nielen z fyzického aspektu, ale aj duševného. Znamená to teda, že spánok naozaj lieči. Lenže nie je jedno, ako, kedy a  na čom spíme. Dnes vám priblížime práve ten tretí aspekt, a to cez odporúčania na správny výber matraca.

Správny matrac do správnej postele

Nechcem bagatelizovať estetické aspekty výberu matraca. Zdravie by však vždy malo byť na poprednejšom mieste ako krása, tá sa predsa môže dostaviť aj neskôr, ako jeho priaznivý vedľajší účinok. Aby sme pokračovali v duchu úvodu tohto článku, pripomenieme vám jedno ďalšie slovné spojenie pochádzajúce z kategórie ľudových múdrostí: vykročiť tou správnou nohou. Neberte to len v prenesenom slova zmysle. Deň začnete čerstvejšie a viac fit, ak vstanete z takej postele, ktorá vám umožní ľahko sa odraziť a bezpečne pristáť, nohami pevne na podlahe. Práve pre takéto bezproblémové a fyzicky nenamáhavé ranné stávanie by ste si mali vybrať vysokú posteľ. Do nového rána vykročíte z prirodzenej polohy sedu a večer sa do postele uložíte s väčšou ľahkosťou.

Ak si kúpu novej postele momentálne nemôžete dovoliť alebo máte na mieru vyrobený nábytok, pouvažujte aspoň o zmene matraca. Dnes naozaj nebudete mať problém zadovážiť si taký, ktorý sa bude hodiť do vášho rámu. Takým univerzálnym môže byť matrac 90x200 cm. Kvalitné produkty nájdete na portáli zdravotne-matrace.sk, kde okrem online obchodu si môžete prečítať aj niekoľko zaujímavých faktov o správnom spánku. Zostaňme však teraz pri výbere matraca. Neviete, ako na to? Čítajte ďalej, v nasledujúcich odsekoch nájdete presný návod. 

Základné aspekty výberu matraca

Viete, aký je ten najlepší matrac? Neexistuje. Nie sme všetci rovnakí, narodili sme sa s rôznymi telesnými konštrukciami, máme odlišné predstavy o komforte a v neposlednom rade ani každá peňaženka nemá tie isté rozmery. Tým pádom ideálny matrac nebude pre každého rovnaký.

Existuje však jedna univerzálna podmienka: mal by podopierať celú chrbticu až po hlavu. Tento predpoklad bude splnený podľa toho, aká je vaša preferovaná spánková poloha.

  1. NA CHRBTE: S výberom správneho matraca nebudete mať problém, navyše sa môžete tešiť z toho, že preferujete takú pozíciu, ktorá je pre polohu vašej chrbtice úplne ideálna. Vyhýbať by ste sa jej mali iba vtedy, ak chrápete. Na tvrdosti matraca až tak nezáleží, ale ak vám to vyhovuje, vyberte si skôr tuhší.
  2. NA BRUCHU: Podobne ako na chrbte, aj pri spánkovej polohe na bruchu vám budú vyhovovať skôr tvrdšie matrace. Pozornosť by ste mali venovať aj vankúšu, hlavu by ste totiž nemali mať položenú veľmi vysoko.
  3. NA BOKU: Aby vaše boky a ramená mohli zostať v prirodzenej polohe, nemali by naraziť na tvrdý povrch. Preto sa popozerajte medzi mäkšími matracmi.

So obľúbenou spánkovou polohou to však nekončí. Kľúčovým faktorom je aj telesná váha. Ťažším ľuďom vyhovujú skôr tvrdé a stredne tvrdé, kým ľahším mäkké a tiež stredne tvrdé matrace.

Rozdielne preferencie partnerov

Ak s partnerom máte rovnaké preferencie a ani stavba vášho tela nezabraňuje tomu, aby ste si vybrali rovnakú tuhosť, pokojne si môžete kúpiť matrac 160x200 cm. Ale ak nepatríte do tejto šťastnej skupiny, nemajte žiadne obavy, ani v tomto prípade nemusíte prísť o nočný odpočinok vedľa milovaného človeka. Vedeli ste, že existujú aj partnerské matrace? Tie predstavujú spojenie dvoch rozdielnych kúskov (jedna tvrdá a jedna mäkká strana), pri ktorom si každý vyberie to, čo mu vyhovuje.

Pozor na zdravotné problémy

Pokiaľ vás trápia bolesti chrbtice alebo máte akýkoľvek problém s pohybovým aparátom, pre kúpou matraca sa obráťte na odborníka. Alergici by taktiež mali postupovať opatrnejšie. Vyberte si antialergické matrace, napríklad z antibakteriálnej peny.

Zdroj fotiek: librestock.com, freepik.com

Najnovšie články

3 tipy, ako udržiavať ...

Podľahli ste čaru moderných kuchýň v snehobielej ...

Na čo nezabúdať pri ...

Dielňa je prostredím, kde prebiehajú rôzne ...

Čo vám pomôže pri ...

Poznáte to. Návšteva za dverami a vaša domácnosť ...

Disponujete menej ...

Chcete zistiť kvalitu vašej vody? V dnešnej dobe ...

Detská radosť z ...

Vianoce už začínajú klopať na dvere a vy určite ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...