Na Nový rok si mnoho ľudí zvykne dávať novoročné predsavzatia, aby sa v novom roku stali v určitom ohľade lepšími. Nový rok je ideálny čas na zmenu k lepšiemu. Či už to je v súkromí či v pracovnej oblasti. Azda najčastejším predsavzatím je zlepšenie postavy alebo skoncovanie s fajčením. V dnešnej dobe smartfónov a internetu je vhodné predsavzatie pozerať do mobilu menej a viacej komunikovať a stretávať sa s ľuďmi osobne. Predsavzatia sa ľahko zadávajú avšak ťažšie je to s ich dodržaním. Chce to pevnú vôľu a veľa odriekania a je jedno či je vaším cieľom schudnutie 10 kíl alebo väčšia ohľaduplnosť k okoliu. Pri dodržaní niektorých pravidiel je väčšia šanca, že sa vám novoročné predsavzatia podaria splniť.
Zadávajte si splniteľné predsavzatia – Na papieri vyzerá dobre cieľ schudnúť do konca roka 30 kilogramov. Inak však vyzerá každodenný boj so splnením tohto cieľa. Je jasné, že ak vám váha za posledných 10 rokov neukázala menej ako 100 kilogramov, nebude to ľahké zrazu za pár mesiacov znížiť toto číslo o tretinu. Takisto ak chcete pribrať svaly a nikdy v živote ste sa nedostali nad hmotnosť 70 kg, je pre bežného človeka takmer nemožné pribrať 15 kg svalov prirodzenou cestou za rok. Lepšie urobíte, ak si zadáte realistický cieľ (napríklad schudnúť/pribrať 10% hmotnosti), ktorý sa dá naozaj splniť aj bez použitia nepovolených prostriedkov, ktoré by vám mohli viac uškodiť ako pomôcť. Taktiež fajčiari to nebudú mať ľahké s odvykaním, najmä pokiaľ fajčili dlhé roky. Ak ste doteraz vyfajčili krabičku denne, odporúčame nedávať si predsavzatie úplne skoncovať s fajčením, ale do roka obmedziť cigarety na polovicu či tretinu (aj keď ste určite počuli o niekom, kto skončil s fajčením zo dňa na deň – možné je všetko). Potom ďalší rok si už môžete dať predsavzatie skončiť s fajčením úplne. Na konci roka, ak predsavzatie splníte, budete posilnený vierou vo vlastné schopnosti a môžete si určiť ďalšie predsavzatie. Okrem toho sa pri plnení predsavzatia veľa učíte a s novými skúsenosťami to pôjde v ďalšom roku zasa o niečo ľahšie.
Nedávajte si príliš ľahko splniteľné predsavzatia – V kontraste s predošlým bodom sú príliš ľahko splniteľné predsavzatia. Ak chcete byť v budúcom roku lepší k ľuďom, nestačí byť dobrý len prvý týždeň nového roka, ale po celý rok (ideálne do konca života). Alebo schudnutie 5 kg je pekný cieľ, ale pre niekoho, kto váži vyše 100 kg je to príliš ľahký cieľ na celý rok. Na to stačí pár-dňová diéta a cieľ je splnený. Najmä si dajte pozor na to, pokiaľ splníte predsavzatie v prvých mesiacoch roka, aby ste nepoľavili a na jeho konci budete tam, kde ste boli pred rokom.
Začnite hneď – Dobrou vecou na novoročných predsavzatiach je, že sa dávajú v prvý deň roka. To znamená, zahodiť za seba starý rok a začať s ‘čistým štítom‘. Začnite plniť predsavzatie hneď na Nový rok a aj keď to je sviatok, venujte čo najväčšie úsilie plneniu predsavzatia. Pokiaľ chcete schudnúť, nedojedajte pečivo, ktoré zostalo z Vianoc aj keby to malo znamenať, že zbytky vyhodíte do koša.
Vytvorte si systém – Pomocou určitého systematického prístupu sa dajú splniť aj veľké a náročné predsavzatia. Veľké ciele si rozložte na menšie ciele počas celého roka a snažte sa k týmto čiastkovým cieľom čo najviac priblížiť. Ak chcete napríklad prestať fajčiť, čiastkové ciele môžu vyzerať nasledovne: kúpiť a prečítať knihu o technikách na zbavenie sa fajčenia, znížiť počet vyfajčených cigariet o jednu mesačne počas pracovných dní, namiesto poobedňajších fajčiarskych prestávok ísť sa prejsť, pri chuti na cigaretu predlžovať čas, kedy si pôjdete ‘zapáliť’. Ak chcete pribrať svaly, čiastkové ciele by obsahovali návštevu posilňovne tri razy do týždňa, zvyšovanie závaží o 2 kg mesačne, pridanie jedného bielkovinového jedla počas dňa, kúpenie proteínového nápoja, priberanie na váhe pol kilogramu mesačne (váženie ráno nalačno) a podobne. Je len na vás aký systém si zvolíte, len musia byť výsledky merateľné a tiež je dôležité si zapisovať ich plnenie/neplnenie. Pre sledovanie progresu pomáha, ak si každú nedeľu večer spíšete, čo nasledovný týždeň urobíte pre splnenie predsavzatia a každý deň si večer odfajknete všetko, čo ste pre dosiahnutie predsavzatia urobili. Ak aj splníte predsavzatie skôr, pokračujte v snahe. Pravdepodobne vám progres pôjde rýchlejšie na začiatku, ale čím ďalej tým to pôjde pomalšie a ťažšie. Napríklad chudnutie nie je záležitosť jedného roka, ale ak chcete hmotnosť udržať, budete musieť pokračovať ešte roky potom, čo ste schudli na vytúženú hmotnosť.
Nevzdávajte sa – Ak aj párkrát porušíte predpísaný systém, nič sa nedeje, dôležité je vždy sa k nemu vrátiť a neustále ísť za splnením menších cieľov. Ak ste aj pozadu za splnením čiastkových cieľov, snažte sa pridať na intenzite a dohnať zameškané. Viacej ako na konečné číslo sa sústreďte na to ako sa cítite a nepreháňajte to, aby ste si viac neuškodili. Nakoniec ak aj predsavzatie nesplníte, tak ako ste si ho na začiatku roka zadali, nič sa nedeje, hlavné je, že ste sa snažili počas celého roka. Nevzdávať sa je najdôležitejší bod pri splnení akýchkoľvek cieľov. Keby sa mnohí vynálezcovia vzdali pri mnohých neúspešných pokusoch, dnes by ľudstvo nebolo tam kde je dnes.
Povedzte priateľom o svojom predsavzatí – Ľudia, ktorí o svojom predsavzatí povedia svojmu okoliu majú väčšiu šancu, že predsavzatie splnia ako tí, ktorí si ho nechajú pre seba. Spýtajte sa blízkych priateľov, či by vám so splnením predsavzatia nepomohli. Niektorí jedinci sa vedia motivovať sami, ale vždy pomôže ak máte podporu aj od svojich blízkych. Tiež je dobré, keď vám vytýkajú odbočenie od vytýčeného cieľa (napríklad, že ste minulý týždeň ani raz necvičili, alebo ste zjedli na večeru pizzu). Ešte lepšie je, keď máte známeho, ktorý si dal podobné predsavzatie ako vy a snažíte sa spoločne. Súperenie, kto splní predsavzatie skôr niekedy nie je na škodu.
Napíšte si predsavzatia na papier – Pri splnení určitého cieľa sa odporúča napísať cieľ na papier a dať si ho na miesto, ktoré navštívite niekoľkokrát denne (napr. chladnička alebo stôl). Ak si predsavzatie len premietnete v hlave počas silvestrovského ohňostroja, šanca jeho splnenia je veľmi nízka. Pomôže aj napísanie predsavzatia do mobilného telefónu alebo na plochu počítača. Čiastkové ciele je dobré mať aj ako pripomienky v mobile.
Odmeňujte sa – Pri splnení čiastkového cieľa sa odmeňte. Dopredu si určite typ odmeny a za každé dosiahnutie menšieho cieľa sa odmeňte maličkosťami. Dávajte si väčšie odmeny keď budete mať za sebou štvrťrok plnenia predsavzatia a hlavne si určite veľkú odmenu pri splnení daného predsavzatia. To pomôže k lepšej motivácii. Odmeny môžu mať rôznu formu, od nového oblečenia po dovolenku. Hlavne by to nemali byť odmeny, ktoré vám kazia plnenie predsavzatia. Napríklad pri chudnutí nie je dobrá odmena, dať si hamburger s hranolčekmi.{jcomments on}
-
Návštevy: 3923