U žien sa steppery dlhodobo tešia veľkej popularite. Sú to malé, skladné fitness zariadenia, stimulujú chôdzu do schodov, jednoducho sa používajú a navyše sú cenovo dostupné, preto si svoje miesto našli vo viacerých domácnostiach. Oplatí sa mať doma vlastný stepper, alebo je to len módny trend, ktorý čoskoro padne do zabudnutia?

Čo získate nákupom stepperu?

Investíciou do stepperu získate zariadenie, ktoré vám pomôže spevniť telo, spáliť prebytočné tukové zásoby a zlepšiť si fyzickú kondíciu. Ženy, ktoré trápia problémové partie zadku, stehien, bokov a lýtok, si cvičenie na stepperi nevedia vynachváliť, pretože práve na stepperi ich vedia krásne posilniť bez toho, aby pri cvičení nadmerne zaťažovali kĺby.

Stepper teda nie je len chvíľkové pobláznenie, ale prináša mnoho zdravotných benefitov. Priaznivo vplýva na kardiovaskulárny systém, predovšetkým na posilnenie srdca. Pravidelným cvičením na stepperi bojujete proti vzniku cukrovky, vysokého krvného tlaku, ochoreniam srdca a ciev, no takisto si posilňujete pľúca a zlepšujete ich kapacitu.

V neposlednom rade sa na stepperi môžete pustiť do zdravého chudnutia a vytvarovať si postavu, a to aj s ministepperom, preto je investícia do stepperu veľmi rozumná. Cvičiť môžete napríklad doma pri obľúbenom fime alebo seriáli kedykoľvek dostanete chuť dať si do tela. Nemusíte tak strácať čas cestou z a do fitness centra, čakaním na to, kedy sa uvoľní stroj a ušetríte tiež peniaze.

Ako si vybrať stepper?

Na výber do domácej posilňovne máte rôzne steppery a pre začiatočníkov môže byť komplikované vyznať sa v tom, ktorý bude najlepšie vyhovovať ich potrebám. Aby bol výber toho najideálnejšieho modelu čo najjednoduchší, odporúča sa ešte pred nákupom zamyslieť sa nad tým, kto a ako intenzívne na ňom bude cvičiť, ako často a ako dlho, treba však zohľadniť aj výšku a hmotnosť osôb, ktoré budú stepper používať a vybrať podľa najťažšieho, aby mal stroj dostatočnú rezervu a neprekračoval sa jeho maximálny limit nosnosti.

Aktívnym športovcom venujúcim sa dlhým a intenzívnym tréningom nebude stačiť jednoduchý ministepper, preto sa bude treba zamerať na vhodnú konštrukciu stepperu a lepšou voľbou bude stojanový twist stepper.

Ak chcete mať tréning pod kontrolou, vyberajte si model vybavený tréningovým počítačom, ktorý sleduje vašu tepovú frekvenciu, zobrazuje záťaž, čas a vašu rýchlosť, či ponúka možnosť vybrať si niektorý z prednastavených programov na spaľovanie kalórií alebo zlepšovanie kondície.

Podstatným kritériom pri výbere je aj možnosť nastavenia rôznych stupňov záťaže, aby ste mohli pohodlne meniť intenzitu cvičenia podľa potrieb, rovnako aj tichý chod, aby ste pri cvičení nerušili ostatných členov domácnosti a pevná, odolná konštrukcia, aby vám stepper dlho slúžil.

Ako správne cvičiť na stepperi?

Najefektívnejší tréning bude vtedy, ak sa zameriate na správnu techniku cvičenia. Ešte pred tréningom sa však povenujte rozcvičke a zahriatiu svalov. Pri samotnom cvičení dbajte na to, aby ste pažami pohybovali pozdĺž tela ako pri behu, kolenami pohybujte plynulo, netlačte ich dovnútra ani von, chodidlá držte na celej ploche pedálov.

Začínajte v nízkom tempe a postupne si pridávajte záťaž. Tréning prispôsobte cieľu, ktorý chcete na stepperi dosiahnuť. Chceli by ste schudnúť? Sledujte si tepovú frekvenciu, ktorá by mala byť na úrovni 55 až 70 % vašej maximálnej tepovej frekvencie a trénovať by ste mali trikrát až päťkrát do týždňa. Odborníci odporúčajú v takomto prípade cvičiť polhodinu až hodinu, zvoliť si nižší odpor šliapania a vyššiu frekvenciu krokov. Začiatočníkom stačí zaradiť do svojho harmonogramu tréning dvakrát až trikrát týždenne na dvadsať až tridsať minút. 

Ak chcete zvýšiť intenzitu tréningu, nepoužívajte postranné madlá a zapojíte do činnosti aj ďalšie svaly, ktoré by sa pri držaní madla do cvičenia v takej miere nezapájali. Ak je vaším cieľom hlavne tvarovanie postavy, nastavte si silové šliapanie a menšiu frekvenciu krokov. Nezabudnite, že aj na konci tréningu by ste mali svaly opäť pretiahnut a zregenerovať.

Zdroj obrázku: Africa Studio / Shutterstock.com

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...