Ak sa vaše dieťa vráti zo škôlky prípadne zo školy v prírode a vy zistíte, že má vši, netreba panikáriť. V kolektíve detí rôznych sociálnych vrstiev sa občas stane, že sa vši ľahko prenesú na iné deti a výnimkou nemusí byť ani to vaše. Neznamená to, že vaše dieťa zanedbalo hygienu, alebo že sa kamaráti so zlými vrstovníkmi. Vši síce nemajú krídla, ale vedia sa pohybovať veľmi rýchlo a deti pri hraní často prichádzajú do blízkeho kontaktu, čo napomáha šíreniu vší z dieťaťa na dieťa. Vši vo vlasoch nie je nič príjemné a dá námahu vyčesať ich aj so všetkými vajíčkami.
Odstraňovanie vší sa dá prirovnať k malej vojne na viacerých frontoch. Treba vyskúšať viaceré metódy a zbaviť sa nielen dospelých vší, ale aj ich maličkých vajíčok. Vši sa dajú odstrániť špeciálnymi chemikáliami, ktoré sú vraj bezpečné. V posledných rokoch začínajú byť vši voči týmto prostriedkom rezistentné. Efektívne sa však vší zbavíte použitím prírodných prostriedkov, ktoré sú proti všiam účinné. V nasledovnom zozname nájdete niektoré s prostriedkov na zbavenie sa vší.
Olej – V boji proti všiam je účinný najmä olivový alebo mandľový olej. Pri predstave oleja nanášaného na vlasy si určite predstavíte ich následné komplikované umývanie. To je síce pravda, ale o pár dní budú vši preč a s ním aj olej na vlasoch. Niektorí odporúčajú nanášať olej na vlasy priamo, iní namáčať hrebeň do oleja a vyčesávať vši z vlasov. Je len na vás vyskúšať, ktorá metóda bude účinnejšia. Prečesávajte vlasy po menších pramienkoch a po nanesení dostatočného množstva oleja, prečesávajte vlasy hrebeňom, ktorý často umývajte pod prúdom horúcej vody. Vši a vajíčka vyčesávajte po dobrým svetlom. Po vyčesaní naolejované vlasy dobre umyte bežným šampónom. Hrebeň následne nechajte 10 minút variť alebo ho namočte na 30 minút do octa. Túto procedúru opakujte každý deň počas jedného týždňa.
Esenciálne oleje – Rovnakou metódou ako s pomocou olivového či mandľového oleja sa dajú vši odstrániť rôznymi esenciálnymi olejmi (silicami). Medzi najúčinnejšie patria tieto oleje: tee tree, levanduľový, klinčekový, eukaliptový, anízový, škoricový alebo mätový. Pred použitím ktoréhokoľvek esenciálneho oleja naneste kvapku oleja na zadnú stranu ruky dieťaťa a pár minút počkajte. Týmto sa uistíte, že dieťa nemá na danú silicu alergiu. Použitie esenciálneho oleja je nasledovné: Do niekoľkých polievkových lyžíc olivového oleja kvapnite 15-20 kvapiek esenciálneho oleja. Vatovým tampónom naneste na vlasovú časť hlavy dieťaťa a nechajtepôsobiť cez noc. Ďalší spôsob je kvapnúť 20-30 kvapiek esenciálneho oleja (jedného alebo viacerých spomenutých, z každého časť tak, aby spolu bolo max. 30 kvapiek) do dávky bežného detského šampónu a umyť vlasy týmto šampónom.
Hrebeň na vši – V drogériách a na internete sa dajú kúpiť špeciálne hrebene na vši. Mnohé z nich sa používajú na odstraňovanie parazitov zo srsti zvierat, ale dajú sa použiť aj na likvidáciu vší vo vlasoch. V ponuke je dokonca špeciálny elektrický hrebeň na vši, ktorý vši zabíja slabým elektrickým výbojom, ktorý je neškodný pre malé deti.
Fén – Fénovanie vlasov horúcim vzduchom pomáha zbaviť sa vších vajíčok takmer so 100%-nou úspešnosťou. Tento spôsob je efektivny na vajíčka vší, ale menej efektívny na ničenie vyliahnutých vší. Horúci vzduch zabije približne len polovicu živých vší vo vlasoch. Po umytí vlasov šampónom, fénujte vlasy horúcim vzduchom vždy chvíľu na každom mieste vlasovej časti hlavy. Dajte si pozor, aby ste pred fénovaním horúcim vzduchom nepoužili špeciálny prípravom proti všiam, pretože môže obsahovať horlavé látky, ktoré sa ľahko vznietia.
Vazelína / gél na vlasy – Mnoho ľudí odporúča odstrániť vši pomocou vazelíny. Po nanesení nechajte vazelínu pôsobiť do dvoch hodín. Vazelína vši udusí, a potom stačí vlasy dôkladne umyť a vši vyčesať. Odstraňovanie vazelíny z vlasov je však veľmi náročné, ale pomáha detský olej a prostriedok na umývanie riadu. Na odstránenie vazelíny treba opakovane naniesť prostriedok na umývanie riadu na pár minút a umyť teplou vodou.
Majonéza – Podobne ako vazelína aj toto je trocha podivný spôsob na odstránenie vší z vlasov, avšak vraj je veľmi účinný a lacný. Majonézu vyberte z chladničky a nechajte chvíľu pri izbovej teplote, aby príliš nechladila na hlavu. Dôkladne naneste majonézu na vlasovú časť hlavy dieťaťa, prikryte kúpacou čiapkou alebo sáčkom a nechajte dve hodiny pôsobiť. Umyte vlasy dieťaťa šampónom. Umývanie majonézy z vlasov dá trocha zabrať, ale po umytí a vyčesaní, by mala byť podstatná časť vší preč.
Ocot – Po umytí vlasov šampónom, opláchnite vlasy octom. Ocot uvoľní vajíčka, ktoré na vlasoch držia a tým sa ľahšie vyčešú. Po opláchnutí octom nezabudnite vlasy umyť šampónom, aby pekne voňali. Môžete opakovať niekoľkokrát, prípadne môžete použiť octový zábal. Namočte osušku do zmesy vody a octu (50:50) a zabaľte do osušky vlasy dieťaťa na hodinu. Následne umyte a vyčešte zostávajúce vajíčka.
-
Návštevy: 13054