Bolesť zubu pozná hádam každý. Zväčša prichádza v najnevhodnejšej chvíli na dovolenke alebo cez víkend keď váš zubár nepracuje. Existujú síce zubárske pohotovosti avšak ak ste náhodou v zahraničí, musíte si buď poriadne priplatiť alebo na úľavu od bolesti vám môžu pomôcť niektoré z nasledovných rád. Avšak tieto rady vám bolesť zmiernia len na určitý čas a nevyriešia príčinu, ktorá môže byť veľmi vážna. Nemali by ste preto váhať s návštevou lekára čo najskôr aj keď vás zub prestane bolieť.
Peroxid vodíka – 3%-ný roztok peroxidu vodíka pomáha na bolesť zubov. Dostanete ho kúpiť v lekárni. Pri bolesti zubu si ním párkrát vykloktajte na strane boľavého zubu.
Klinčekový olej a klinček– klinčekový olej znecitliví boľavý zub. Namočte vatu alebo gázu v oleji a dajte priamo na zub. Čistý klinčekový olej je veľmi silný a ak máte alergiu na korenie, môže vás miesto začať páliť. Trocha klinčekového oleja sa môže sa použiť aj malým deťom na potieranie ďasien pri prerezávaní zubov. Pravdepodobnejšie je, že máte doma celé klinčeky, ktoré aj ľahšie zoženiete ako klinčekový olej. Klinčeky obsahujú antibakteriálne a dezinfekčné látky. Klinčeky môžte žuvať celé, alebo si z nich urobiť odvar, s ktorým budete niekoľkokrát denne kloktať.
Slaná voda – do približne 2 dcl teplej vody dajte 3 polievkové lyžičky soli a miešajte až kým sa soľ nerozpustí. Týmto roztokom vyplachujte postihnuté miesto niekoľkokrát denne. Neprehĺtajte ale po každom vypláchnutí vodu vypľujte. Soľ vydezinfikuje boľavý zub a zmierni opuch. Avšak aj keď sa vám bolesť zmierni nemali by ste váhať s návštevou zubára.
Zázvor (ďumbier) – zázvor obsahuje antibakteriálne zložky, ktoré dokážu zmierniť bolesť zubu a opuch ďasna. Podľa výskumu California State University zázvor pomáha okrem úľavy od bolesti zubov i na bolesť hlavy, pásový opar i na bolesti žalúdka. Zázvor dostanete takmer v každých väčších potravinách. Najväčší pestovatelia zázvoru je India a pochádza z východných Himalájí. Na boľavý zub použite plátok očisteného zázvoru a zahryznite sa doňho na pár minút. Môžte dať aj jeden plátok na boľavé ďasno. Zázvor bude najskôr chutiť ako citrón, neskôr môže byť chuť silná korenistá. Bolesť by mala postupne ustúpiť.
Mäta prieporná, skorocel, šalvia, repík – Odvarom z týchto bylín si vyplachujte ústa a bolesť by sa mala zmierniť, nemusíte mať všetky bylinky, stačí aj jedna z nich. Najmä mäta je známa silnými protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami. Dajte pár lístkov mäty, alebo čajové vrecúško mäty do vriacej vody, môžte nechať chvíľu prevariť a vychladnutý odvar použite na vyplachovanie úst. Pri vyplachovaní držte odvar v ústach aspoň 3 minúty. Mäta má dokonca účinok na bielenie zubov. Skorocel zasa môžte použiť tak, že si z neho vytlačíte šťavu a nanesiete ju na postihnutý zub a ďasno. Môžte si k zubu prikladať aj celé skorocelové listy.
Alkohol – alkohol taktiež môže pomôcť pri silnej bolesti i opuchu zubov. Namočte vatu či gázu do tvrdého alkoholu (najlepšie do slivovice, či inej pálenky alebo vodky) a dajte na boľavý zub. Tiež si môžte trochou alkoholu vypláchnuť boľavé miesto priamo tak, že podržíte alkohol v ústach na strane boľavého zubu a vypľujete.
Cesnak – cesnak je prírodné antibiotikum, obsahuje alicín, ktorý ničí baktérie. Použite strúčik cesnaku a požujte ho na strane boľavého zubu, možno to chvíľu bude bolieť viac, ale postupne sa bolesť otupí. Cesnak môžte tiež rozdrviť prípadne pokrájať, vložiť do gázy a dať na postihnuté miesto. Nechajte pri boľavom zube 10 minút až polhodiny a opakujte trikrát denne.
-
Návštevy: 19394