Tags: trávenie  
proti hnacke

Raz za čas sa to stane každému. Zjeme alebo vypijeme niečo čo nášmu žalúdku veľmi nesadne, môže to byť aj kombinácia jedla a tekutiny (najznámejšie sú čerešne zapité mliekom) a už bežíme na wc. Najčastejšie hnačku spôsobí vírusová infekcia, ale aj veľa kofeínu či alkoholu. Hnačka nemusí byť spôsobená len jedlom či preháňadlom, ale často je spôsobená stresom. Mnohých dovolenkárov prepadne hnačka na dovolenke, najmä v Egypte, ale aj iných exotických krajinách. Je to spôsobené mikróbmi na ktoré nie je naše telo zvyknuté. Pri hnačke je dôležité piť veľa vody, ak vás zastihne v cudzej krajine, tak pite len balenú vodu. Sprievodné prejavy hnačky sú teplota a bolesti brucha. Hnačka môže byť jednodňová ale môže trvať aj viac dní. Niekedy môže byť hnačka aj prospešná, keďže sa vďaka nej zbavujeme nežiadúcich toxínov a baktérií. Ak hnačka trvá viac ako 2 dni, nemali by ste váhať s návštevou lekára, najmä ak je sprevádzaná horúčkou.

 

Jogurt – Na hnačku pomôže jogurt, nie však hocijaký, ale so živými kultúrami. Bakteriálne kultúry sú nám dobre známe z reklám na jogurty a najčastejšie sú to baktérie Lactobacillus acidophilus and Bifidobacterium. Tieto kultúry pomôžu obnoviť črevnú mikroflóru a zničiť zlé baktérie spôsobujúce hnačku. Dva takéto jogurty denne pri hnačke by mali pomôcť. Jogurt je tiež dobrý ak bola hnačka spôsobená antibiotikami. Tie totiž ničia dobré baktérie v tráviacom trakte. Dajte si však pozor na mlieko, ktoré môže hnačku ešte zhoršiť.

Kamilkový čaj – Kamilky sú veľmi dobré na liečenie zápalov a hnačky. Pomáhajú uľaviť žalúdku i črevám. Kamilkový čaj zoženiete kúpiť balený v sáčkoch alebo ešte lepšie sypaný. Zalejte jednu čajovú lyžičku 2 dcl vriacej vody alebo varte 10-15 minút. Tri šálky kamilkového čaju denne a po hnačke nebude ani stopy. Nabudúce keď pôjdete do prírody sa pozerajte po čerstvých kamilkách. Neni nad v prírode nazbierané a sušené kamilky, ktoré sa vám okrem pomoci pri hnačke môžu hodiť aj na iné ochorenia.

Čučoriedky – Čučoriedky sú zdrojom vlákniny, tanínu, antioxidantov a sú jednou z najlepších prírodných alternatív pri hnačke. Nezáleží na tom či sú to sušené alebo čerstvé čučoriedky, obe sú prospešné. Dokonca polievku zo sušených čučoriedok predpisujú lekári vo Švédsku na brušné problémy. Preto pri hnačke neváhajte siahnuť po chutných čučoriedkach.

Zázvor – Zázvor obsahuje ukľudňujúce zložky na žalúdok i črevá. Pri hnačke si nakrájajte, príp. nastrúhajte kúsok zázvoru a zjedzte najlepšie s medom. Hneď po zjedení nezapíjajte vodou, pomôže vám to na dobré trávenie. Na žalúdok a črevá pomôže pitie zázvorového čaju dva až trikrát denne. Nastrúhajte trochu zázvoru, zalejte vodou a nechajte pár minút vylúhovať. Nepoužívajte zázvor ak beriete lieky na riedenie krvi alebo aspirín.

Mrkva – Mrkva je zdroj pektínu, ktorý zmierňuje hnačku. Najmä na detské hnačky pomôže varená mrkva, ktorá upokojí tráviace ústrojenstvo a zmierni príznaky hnačky. Pri hnačke pite džús z čerstvej mrkvy niekoľkokrát denne. Doplníte tým stratené minerály a vitamíny a tiež tekutiny. Alebo rozvarte mrkvy a urobte si mrkvové pyré. Mrkvu nemusíte ani variť, aj čerstvá je tiež nápomocná pri hnačke.

Ryža – Pri hnačke jedzte hlavne hnedú ale aj normálnu ryžu. Je jednoducho stráviteľná a nedráždi žalúdok. Ryžu jedzte neochutenú po malých množstvách. Postupne zvyšujte porcie a nedávajte si k ryži žiadne omáčky ani korenia. Dôležité je piť veľa vody. Ryža pomôže prečistiť tráviace ústrojenstvo a odstrániť toxíny z tela.

Banány – V banánoch je veľa vlákniny a draslíku, ktorého pri hnačke veľa stratíte. Banány sú dobre známe ako liek na hnačku a pri hnačke fungujú naozaj zázračne. Po banáne by ste mali siahnuť hneď ako vám začne hnačka. Po jednom banáne by ste mali spozorovať zlepšenie a po zjedení dvoch až troch banánov by vám mala hnačka prejsť úplne.

Voda – pri hnačke nezabúdajte na pitie dostatočného množstva čistej vody. Nepite sladené nápoje ani minerálky, ale čistú vodu či harmančekový čaj. Telo pri hnačke stráca veľmi veľa tekutín, preto by ste ho mali hydratovať. Vypite aspoň 8 (2dcl) pohárov čistej vody a nemusíte sa báť, že odvodnenia. Do jedného pohára si môžete pridať polovicu čajovej lyžičky morskej soli, lebo pri hnačke strácate aj veľa soli. Hlavne pri hnačke nepite kávu, alkohol ani sladené vody.

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...