Detoxikácia

Odstraňovanie toxínov z tela alebo detoxikácia by sa mala týkať každého s nás. Denne prijmeme v strave, z ovzdušia, z liekov množstvo látok, z ktorými si telo nevie poradiť. Postupne sa nám ukladá viac a viac takýchto látok, čo môže mať za následok rôzne zápaly, ekzémy i vážnejšie choroby. Pravidelná detoxikácia pomôže zlepšiť zdravie, náladu i predĺžiť život. Existuje veľa potravín i byliniek, ktoré na seba naviažu toxické látky v tele a pomôžu ich vylúčiť. Snažte sa do stravy pridávať potraviny, ktoré očisťujú organizmus. Nezabúdajte na pohyb a vyhýbajte sa stresovým situáciám kedykoľvek to bude možné.

Avokádo – V avokáde sa nachádza veľké množstvo antioxidantov vrátane glutatiónu, čo je najsilnejší antioxidant. Glutatión dokáže telo zbaviť toxínov, ktorých má väčšina z nás veľmi veľa. Avokádo je plné vlákniny, vďaka ktorej sa nám rýchlejšie čistia a vyprázdňujú črevá a tým sa zbavujeme toxínov. Výskumy zistili, že avokádo je jedna z potravín s najvyšším obsahom fytosterolov, ktoré znižujú zlý cholesterol a posilňujú srdce. Tiež sa v ňom nachádzajú vitamíny C, B1, B2, B5, B6, K a E, magnézium, kyselina listová a iné vzácne látky. Avšak čo je na avokáde pre detoxikáciu veľmi výhodné, je jeho schopnosť obnovovať pečeňové bunky.

Brokolica – Denne prijímame množstvo toxínov, ktoré sa usádzajú v našom tele. Vďaka brokolici sa môžeme týchto toxínov zbaviť prirodzenou cestou. Brokolica nielenže pomáha detoxikovať telo, ale pomáha aj v boji s rakovinou prostaty, vaječníkov, pľúc a močového mechúra. Nachádza sa v nej veľa vitamínu C, K, A a mnoho silných antioxidantov, ktoré podporia imunitný systém a detoxikáciu tela. Brokolica pomáha čistiť pečeň a vďaka fytochemickým látkam zabraňujú rastu nádorov. Brokolicu môžete variť, piecť i jesť surovú. Tepelným spracovaním sa síce stratí asi polovica vitamínu C, avšak vzácne fytochemické látky podporujúce detoxikáciu zostávajú.

Cesnak – Cesnak je nielen dobrý pomocník v kuchyni ale je to jedna z najlepších potravín na detoxikáciu. Cesnak je pozoruhodný tým, že podporuje produkciu tráviacich enzýmov v pečeni. Nachádza sa v ňom veľké množstvo látky glutatión, ktorá je považovaná za najdôležitejšiu látku detoxikácie. Cesnak tiež podporuje produkciu rôznych iných látok, ktoré sú dôležité v procese detoxikácie. V cesnaku je tiež neuveriteľné spektrum antibakteriálnych, protiplesňových a protivírusových látok. Pravidelná konzumácia cesnaku pomáha z tela odstrániť toxíny zo znečisteného životného prostredia, z liekov a zo stravy. Ideálne je konzumovať cesnak 2-3 krát denne, čo je kvôli zápachu po ňom ťažko dosiahnuteľné. Ale aj konzumácia cesnaku niekoľkokrát do týždňa pomôže prečistiť telo.

Špargľa – Vďaka špargli sa pečeň dokáže zbaviť toxických látok, ktoré prijmeme z potravín a nápojov. Vďaka antioxidantom rutín a glutatión stimuluje činnosť pečene. Okrem detoxikácie tela pomáha špargľa v boji proti starnutiu, proti rakovine a v udržiavaní zdravého srdca. Taktiež pôsobí protizápalovo a vďaka vláknine prečisťuje tráviaci trakt. Špargľa vám pomôže nielen zbaviť sa nečistôt z tela ale ešte zvládne ochrániť telo pred infekciami a je dobrá pre pleť, nechty i vlasy.

Citróny – Citróny tvoria základ mnohých detoxikačných diét a to z niekoľkých dôvodov. Jednak je v citróne veľa vitamínu C a antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom a chorobám. Ďalej citróny ako aj iné citrusové plody majú alkalické účinky a obnovujú rovnováhu pH, čím sa zlepšuje imunitný systém. Veľmi dobré na detoxikáciu je pripraviť si vriacu vodu, do ktorej vymačkajte polovicu citróna. Tento nápoj je ideálny ráno, kedy sa vám prirodzene začne čistiť telo. Dobré je popíjať citrónovú vodu aj počas dňa. Na dochutenie môžete použiť med. Vďaka citrónu sa vám zlepší zažívanie a vyplavia toxíny z pečene.

Zázvorový kúpeľ – Zázvor má relaxačné a čistiace účinky a zbavuje telo toxínov. Zázvor podporuje potenie a tým zrýchľuje vyplavovanie zlých látok z tela. Ideálny na detoxikáciu je zázvorový kúpeľ. Ten urobíte jednoducho: naplňte vaňu teplou vodou, do nej pridajte 1-2 polievkové lyžičky sušeného alebo čerstvo nastrúhaného zázvoru. Dobré je pridať šálku jedlej sódy a šálku až dve morskej soli. Môžete pridať esenciálne oleje, najlepšie pre detoxikáciu sú čajovníkový alebo eukalyptový olej. Sóda má protiplesňové účinky a zanechá vašu pokožku veľmi jemnú. Odporúčaná doba kúpeľa je 40 minút, ale čím dlhšie vydržíte, tým lepšie pre vás. Zo začiatku vám môže telo sčervenieť, to je kvôli tomu, že zázvor rozohreje vaše telo a po pár minútach sa začnete potiť a detoxikovať. Po kúpeli nezabúdajte piť veľa vody.

Červená repa - Na červenej repe si snáď každý z nás ‘pochutnával’ v školskej jedálni ako prílohe k mnohým jedlám. Nie každý ju obľubuje a nikto nemá rád fľaky po červenej repe. Avšak kuchárky nám chceli len dobre. Repa obsahuje plno vitamínu B3, B6, C a beta karotén. Tiež je cenným zdrojom železa, horčíku, zinku a vápniku. Kombinácia týchto zložiek je pomáha optimálnej detoxikácii tela. Repa podporuje dobré fungovanie žlčníka i pečene, orgány ktoré sú rozhodujúce pri odstraňovaní toxínov z tela. Vďaka vysokému obsahu vlákniny sa zlepší trávenie a vylučovanie.

Sauna – Sauna síce v našich končinách nie je až tak obľúbená ako v škandinávskych krajinách, avšak pre detoxikáciu a celkovo dobrý pocit by ste ju mali začať navštevovať. Ak do sauny chodíte, isto potvrdíte príjemné pocity po saunovaní. Sauna je vynikajúca pri odstraňovaní škodlivých látok z tukových buniek. Potením v saune vylúčite z tela organické chemikálie, toxíny z ťažkých kovov, zbytky po liekoch a PCB. Štúdie zistili, že sauna je účinná pri znižovaní symptómov pri artritíde, pomáha pri cukrovke, obezite, hypertenzii a dokonca je nápomocná pri zbavovaní sa závislosti od fajčenia a drog. Pri pravidelnom navštevovaní sauny sa vám poďakuje aj váš kardiovaskulárny systém a zlepšíte si metabolizmus. O chudnutí vďaka saune nemusíme ani písať.

Odpočinok – V dnešnom uponáhľanom svete je väčšina z nás denne v jednom kole, ponáhľame sa do práce, z práce, oddychujeme najmä v nákupných centrách a večer pred televíziou. Denný zhon a stres nám nepridáva na psychickej pohode a nie je dobrý ani pre naše telo. Veľa detoxikačných programov odporúča aktivity ako meditácia, cvičenie jógy, tai chi, pilates či masáže. Je dobré pri detoxikácii si vybrať niektoré z nich, ale nepreháňať to. Vynikajúca pre detoxikáciu je aspoň týždňová dovolenka v kľudnom prostredí. Ale aj každý deň po práci by ste si mali nájsť aspoň hodinu pre seba a oddať sa meditácii, čítaniu knihy alebo počúvaniu relaxačnej hudby.

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...