orechy

Denne sme zaplavovaní veľkým množstvom informácií v škole, v práci, z internetu, televízie a tlače. Veľa z týchto informácií je bezcenných, ale niektoré by ste si radi zapamätali na neskoršie použitie. Existuje množstvo techník na zlepšenie pamäte a pomôcť vám môže aj správna strava. Pamäť však treba pravidelne trénovať, aby sa vám zlepšovala, alebo aspoň udržiavala v kondícii. Ľudia majú problémy s pamäťou najmä z dvoch dôvodov. Prvý z nich je, že nevedia kontrolovať informácie, ktoré prijímajú. Druhý dôvod zlej pamäte je, že sa ľudia o telo a myseľ nestarajú tak ako by mali. Pamäť sa dá trénovať a posilňovať tak isto ako svaly. Prinášame vám pár tipov, ktoré by vám mali pomôcť na zlepšenie pamäte.

Vlašské orechy – Tiež sa vám rozlusknuté vlašské orechy podobajú na mozog? Niečo na tom teda bude, že tieto orechy pomáhajú na zlepšenie pamäte. Vlašské orechy obsahujú veľa antioxidantov, alfa-linoleovú kyselinu i omega 3 mastné kyseliny, ktoré podporujú správne fungovanie mozgu. Práve vlašské orechy majú najviac omega 3 mastných kyselín spomedzi všetkých druhov orechov.

Cvičenie pamäte – cvičte si pamäť rôznymi krížovkami, logickými hádankami, učte sa cudzí jazyk alebo hrajte pexeso. Pamäť však treba cvičiť pravidelne, vtedy dosiahnete najlepšie výsledky. Keď sa učíte cudzí jazyk, nesnažte sa učiť jednotlivé slovíčka, ale ich použitie vo vete. Keď si chcete zapamätať určitú informáciu, je dobré využiť viac zmyslov, teda informáciu si napíšte, prečítajte, povedzte nahlas a zopakujte. Po niekoľkých minútach si informáciu zopakujte znova, po hodine znova, po troch hodinách znova a za šesť hodín opäť. Tento postup môžete zopakovať ešte raz a tým si informáciu zapamätáte na dlhú dobu. 

Nepamätajte si informácie, ktoré môžete vyhľadať. Albert Einstein

Ginkgo Biloba – liečivé účinky ginkga poznali Číňania už pred 5000 rokmi, keď už vtedy používali ginkgo na zlepšenie pamäti, sústredenia a bolesti hlavy. Niektoré moderné výskumy ukázali, že ginkgo chráni pred voľnými radikálmi pri Alzheimerovej chorobe a tiež chráni pred arteriosklerózou , infarktom myokardu a mozgovou príhodou. Avšak jedna štúdia na vyše 3000 dobrovoľníkoch zistila, že ginkgo nemá účinok proti Alzheimerovej chorobe. Nič to nemení na tom, že vďaka ginkgu sa zlepšuje prúdenie krvi do mozgu a tým aj viac kyslíka, čo môže pomôcť lepšej pamäti.

Glukóza – glukozá vzniká štiepením väčšiny zložitých sacharidov a pri správnej výžive jej prijmeme dostatok. Ak sa však cítite unavený či potrebujeme sa učiť alebo pracovať dlho do noci, príde vhod rychlá energia. Nie je však dobré siahať po sladkostiach, ktoré narobia viac škody ako úžitku. Namiesto toho si dajte ovsené vločky, ryžu, cestoviny či celozrnné pečivo.

Ryby – Niektoré ryby ako pstruh, sardinky, makrela či losos môžu podľa vedcov zlepšiť vašu pamäť. Ideálne jesť ryby dvakrát týždenne. Štúdie ukázali, že omega-3 mastné kyseliny v morských rybách a morských plodoch (krevety) môžu zlepšiť pamäť o 10-15%. Výskum v Nórsku zistil, že starší ľudia, ktorí jedli raz za týždeň ryby mali za pol roka lepšie výsledky ako na začiatku. Ryby sú dôležité hlavne pre starších ľudí na udržanie dobrej pamäte a celkovej kondície mozgu.

Rozmarín – v domácnostiach sa rozmarín vyskytuje dnes takmer bežne a koho by napadlo, že vôňa rozmarínu pomáha na zlepšenie pamäte. Vedci z univerzity v Northumbrii urobili výskum jedna polovica ľudí strávila určitý čas v miestnosti s rozmarínovou vôňou a druhá polovica v miestnosti bez vône. Potom boli obe skupiny testované na pamäť a oveľa lepšie z toho vyšla skupina z miestnosti navoňanej rozmarínom. Už Shakespeare v diele Hamlet napísal, že rozmarín je dobrý na pamäť. Výborne pomáha aromaterapia rozmarínovým olejom.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...