Jarná únava, vyčerpanosť z letnej dovolenky, melancholický príchod jesene a náročné ukončenie roka... Máte pocit, že žijete presne v takomto začarovanom kruhu, a vôbec neviete, ako sa zbavíte dlhodobej únavy? Máme pre vás niekoľko tipov. Sú jednoduché, a znovunadobudnutie vaše stratenej životnej energie môžete začať práve týmito nenáročnými krokmi. Choďte na to postupne, veď viete, že ani Rím nepostavili za deň. 

 Zdravá strava nie je o rátaní kalórií 


V súčasnosti venujeme štíhlej línii oveľa viac pozornosti ako kedykoľvek predtým. Veľmi ľahko sa môže stať hocikomu, že hranicu medzi normálnou postavou a prehnanou chudosťou už prestane vnímať. Ešte častejšie sa stáva, že si priaznivci fit životného štýlu pomýlia nízkokalorickú stravu so zdravým jedálničkomDlhodobý kalorický deficit však nie je nič iné, než neustále odopieranie si energie a jej výdaj bez náhrady. Telo začne míňať svoje rezervy, a síce na začiatku sa to môže prejaviť iba ako strata nadbytočných kíl, z dlhodobého hľadiska sú diéty namáhavé a nezdravé.  


Namiesto drastického chudnutia a hladovania sa radšej vyberte po ceste naštartovania si metabolizmu výživovo hodnotnými jedlami. Jedzte veľa ovocia, zeleniny, semienok a strukovín. Keď sa vaše telo oddýchne po dlhodobom kalorickom deficite, odvďačí sa rozumným narábaním s energiou a dlho očakávanou vitalitou. Naučte sa orientovať sa v ponuke jedál podľa ich obsahu vitamínov, užitočné informácie nájdete napríklad na portáli ZdravyRecept.sk. 

Zázračné vitamíny skupiny B


Možno, že svoje stravovacie návyky nezmeníte zo dňa na deň. Prijímanie vitamínov popri zdravom jedle však v dnešnom svete naozaj nie je problém. Na výber máte rôzne kvalitné doplnky stravy. Porozmýšľajte o kúpe „béčiek 

 

O vitamínoch skupiny B sa hovorí, že slúžia ako motor biochemických procesov tela. Ich znížené množstvo v organizme môže spôsobiť nielen stratu energie, ale aj oveľa vážnejšie zdravotné problémy. Pri tejto diagnóze sa môžu objaviť napríklad kožné choroby, psychiatrické ochorenia a celkové zhoršenie imunity. S dlhodobou únavou sa najčastejšie spomína nedostatok vitamínu B12. Pozor by si mali dávať najmä ľudia, ktorí uprednostňujú vegánsku stravu. To však neznamená, že ak aj konzumujete živočíšne produkty, riziko jeho nedostatku vám nehrozí. Pokiaľ dlhšiu dobu pociťujete zdanlivo bezdôvodnú únavu, skúste sa stravovať pestrejšie a posilnite sa vitamínom B12 vo forme výživových doplnkov. 


Viete, čo je kyselina pantoténová? Za týmto čudným názvom sa skrýva vitamín B5, ktorý vám tiež môže pomôcť pri boji s únavou. Podieľa sa totiž na normálnom fungovaní „výroby“ energie v tele a prispieva k normálnej syntéze a metabolizmu niektorých hormónov vrátane vitamínu D (tiež dôležitý pri boji s únavou)Tieto fyzické procesy sú základom pri prevencii silnej vyčerpanosti a psychických problémov.  

Striedavá sprcha ako ten najlepší budík


Ráno začnite sprchou, ale nie obyčajnou. Striedajte studenú a teplú vodu, za takýto čerstvý štart nového dňa vám bude vďačný najmä váš krvný obeh. Budete mať pocit, že máte viac energie a na celodennú ospalosť môžete zabudnúť. Ak na studenú vodu nie ste zvyknutí, s týmto zvykom by ste mali začať ideálne počas letných mesiacov. Možno však patríte medzi odvážnejších dobrodruhov, a návyk striedavej sprchy si bez problémov vytvoríte počas jesene a zimy. 

Krátke prechádzky kedykoľvek a všade


Chôdza pôsobí blahodarne, už aj 5-minútový pohyb dokáže zmeniť vašu náladu a priaznivo vplývať na úroveň energie. Ráno, keď vstanete z postele, je ideálny čas na krátky telocvik. To isté platí aj cez deň, v práci. Ak máte možnosť, počas svojich páuz pokojne urobte zopár klikov alebo drepov. Ideálne by bolo, ak by ste si pohyb dopriali na čerstvom vzduchu. Skúste si niekedy pred svojou poobednou kávou dať jednu zdravotnú 10-minútovú prechádzku, budete sa cítiť čerstvo, a možno aj zabudnete na svoju neprekonateľnú túžbu po kofeíne. 

 

Vetrajte, vetrajte a opäť vetrajte

Ak nemáte možnosť ísť na prechádzku počas dňa, aj tak sa snažte svojmu organizmu dopriať prísun čerstvého vzduchu. V opačnom prípade vám hrozí pocit nepríjemnej vyčerpanosti, malátnosti a zníženie produktivity. Nedostatok kyslíka spôsobuje únavu. Priestor, v ktorom sa nachádzate, vetrajte každú hodinu, aby vydychovaný oxid uhličitý sa mohol nahradiť čerstvým vzduchom bohatým na kyslík. 

Zdroj fotiek: freepik.com 

Najnovšie články

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Sedacie vaky ako ochrana ...

Keď uvažujeme o výbere nábytku do nášho domova ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...