Materské mlieko je najvýživnejší pokrm pre novorodencov a batoľatá. Našim mamám odporúčali miesto kojenia náhradu materského mlieka, ktorá však nikdy nemôže plne nahradiť materské mlieko. Materské mlieko je tá najprirodzenejšia potrava pre vaše dieťa. Nie je nad pocit, keď dieťa pije vaše mliečko. Vďaka tomu nielenže dodáte dieťaťu vzácne živiny, ale sa s ním aj nesmierne zbližujete. Dojčené deti bývajú zdravšie, majú väčšiu imunitu, znížené riziko alergie a okrem toho dojčenie priaznivo ovplyvňuje psychický vývoj dieťatka. Dojčenie však nevplýva priaznivo na vaše dieťa, ale aj na matku. Okrem lepšieho vzťahu s dieťaťom sa dojčením chráni zdravie matky. Materské mlieko je zadarmo, preto sa oplatí využiť ho a zbytočne neplytvať peniaze na drahé náhrady materského mlieka. Je však mnoho žien, ktoré svojim bábätkám nemôžu dať cenné materské mlieko, kvôli nedostatočnej produkcii mlieka.

Veľmi dôležité je priložiť novorodeniatko k prsníku matky, čo najskôr po pôrode. Vtedy sa rýchlejšie rozbehne produkcia materského mlieka. To dnes robí väčšina pôrodníc na Slovensku, tak by to nemal byť problém. Ak vám dieťa nepriložia, odporúčame aby ste si to sami vyžiadali. Aj keď sa vám tvorba mlieka rozbehne bez problémov, je možné, že vás niekedy postihne tzv. laktačná kríza, kedy sa tvorba mlieka zníži. Vtedy netreba strácať hlavu a treba vyskúšať aj niektoré z našich tipov. S trochou trpezlivosti môžete zlepšiť produkciu materského mlieka a užívať si všetkých výhod, ktoré dojčenie poskytuje.

Fenikel – Fenikel je liečivá rastlina, ktorá pomáha nielen zvýšeniu produkcie mlieka, ale zlepšuje aj trávenie. Fenikel je vynikajúci proti plynatosti, vďaka čomu vy ani vaše dieťa nebudete mať problémy s plynatosťou. Pozor však na použitie feniklu počas tehotenstva. Použitie feniklu pre istotu konzultujte s vaším lekárom. Dieťa môže byť ospalejšie, keď vaša strava obsahuje fenikel. Fenikel môžete jesť s jedlom, ale najčastejšie formou čaju. V lekárni dostanete kúpiť feniklový čaj na podporu tvorby materkého mlieka.

Senovka grécka – Ďalšia vynikajúca bylinka na zvýšenie laktácie. Pri dojčení sa kombinuje s Benediktom lekárskym, vďaka čomu za produkcia mlieka zvýši za 3 až 4 dni. V lekárni dostanete kúpiť senovku (fenugreek) v podobe sypaných čajov alebo kapsúl. Senovka je tiež vynikajúci pomocník na udržiavanie fyziologického pH žalúdka, podporu chuti do jedla a udržiavanie hladiny cukru v krvi. Pri použití senovky môžete pocítiť silnejšie potenie sa a tiež budete viacej chodiť na wc, keďže senovka má močopudné účinky.

Alfalfa – Možno ste už počuli o strukovine s názvom Alfalfa. Jej názov pochádza z arabčiny a znamená ‘otec všetkých potravín’. Alfalfa obsahuje veľa bielkovín, preto ju zvyknú užívať športovci. Priaznivo vplýva na metabolizmus a podporuje detoxikáciu organizmu. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov a vlákniny. Ak užívate Alfalfa počas tehotenstva, mali by ste prestať niekoľko týždňov pred pôrodom, kvôli nadmernej tvorbe mlieka.Alfalfa môže spôsobiť kojenému dieťaťu hnačky, čomu sa dá zabrániť pozvoľným dávkovaním Alfalfa. Táto plodina sa dá kúpiť vo forme tabletiek, prášku alebo si môžete kúpiť celú rastlinu.

Časté prikladanie dieťaťa k prsníku – Aj keď sa vám zdá, že máte málo mlieka, neprestávajte dieťa prikladať k prsníku niekoľkokrát denne a tiež v noci. Čím viac dieťa prikladáte, tým viac sa stimuluje tvorba mlieka. Odporúča sa dieťa prikladať až 8 krát denne, alebo kedykoľvek je hladné. Mlieko sa tvorí priebežne, ale je potrebné dieťa stále prikladať. Pokiaľ prestanete dieťaťu dávať prsník a začnete mu pripravovať náhradu, tvorba mlieka sa môže zastaviť úplne. Obrnte sa trpezlivosťou a tvorba mlieka sa po čase opäť rozbehne naplno. Nezabúdajte mlieko sa tvorí najviac počas dojčenia, kedy hormony vysielajú signál, aby sa mlieko tvorilo. V dojčení platí zákon ponuky a dopytu: či je väčší dopyt po mlieku, tým väčšia bude ponuka..takže dojčite na požiadanie bábätka.

Nepoužívajte cumlíky ani fľašky.

Strava a pitný režim – Pre kojacie matky je veľmi dôležité, aby si vyberali kvalitné a zdravé potraviny. Diétou teda nemyslíme jesť málo, ale jesť vyváženú stravu. Je dôležité prijímať mnoho ovocia, zeleniny a primerane tukov. Neodporúča sa piť nápoje s obsahom kofeínu. Správnou stravou sa zvyšuje nielen kvantita, ale aj kvalita materského mlieka. Prejedaním sa nezvýšite produkciu mlieka, ale iba vašu hmotnosť. Takisto nie je dobré hladovať. V prípade, že bábätku v mlieku nesadne niektorá zložka vašej stravy, prejaví sa to od 6 do 24 hodín. Prejavy u bábätka sú rôzne, napríklad zmena stolice, plynatosť či vyrážky. Napríklad ak matka pije veľa kravského mlieka, bábätko môže mať problém s trávením. Netreba tiež zabúdať na dostatočný príjem vody (aspoň 2 litre denne).

Odpočinok – Dôležitý faktor nielen pri tvorbe mlieka je oddych a vyhýbanie sa stresu. Ak ste pod stresom, môže to byť hlavný dôvod toho, že sa vám netvorí dostatok materského mlieka. Preto sa snažte počas hektického dňa viacej odpočívať a nezabúdajte na kvalitný spánok. Zahoďte starosti za hlavu, buďte optimistická a pohodová. Ak sa budete cítiť dobre, bude to mať pozitívny vplyv na tvorbu materského mlieka.

Najnovšie články

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Sedacie vaky ako ochrana ...

Keď uvažujeme o výbere nábytku do nášho domova ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...