Fajčenie je veľmi silná závislosť a ľudia sa tejto závislosti veľmi ťažko zbavujú. Stačí, keď fajčíte pár týždňov a aj tak je náročné prestať. V cigaretovom dyme je takmer 4000 chemikálií, z čoho 40 je karcinogénnych. Nikotín je teda len jedna z mnohých zložiek, avšak najnávykovejšia. Ak telu určitú dobu pravidelne dodávate nikotín, telo si rýchlo zvykne a veľmi pomaly si odvyká. Miliónom ľuďom na celom svete sa podarilo zbaviť závislosti na nikotíne a dokážete to aj vy. Prestať fajčiť je tak ťažké preto, lebo je to ako fyzická, tak aj psychická závislosť. Keď prestanete fajčiť pocíti to vaše telo aj vaša peňaženka. Ak ste sa rozhodli definitívne skoncovať s fajčením, veríme, že s nasledovnými tipmi sa vám to konečne podarí.
Dôverujte si – Verte si, že teraz to dokážete. Ak budete silno veriť, že sa vám podarí zbaviť sa fajčenia, je to jeden pilier úspechu. Pred vami to dokázalo toľko ľudí, prečo by ste sa k nim nemohli zaradiť. Pevná vôla spolu s dôverou v seba dokážu divy. Najdôležitejšie je prečkať prvý týždeň bez cigariet. Musíte si zvyknúť, že nedržíte cigaretu v ruke, čo môže byť náročnejšie ako nutkanie zapáliť si.
Odmeňte sa – Za každý deň bez fajčenia sa odmeňte. Odmena je len na vás, môže to byť finančná odmena, niečo pekné si kúpte, alebo zájdite do kina. Na začiatku odvykania odporúčame odmeňovať sa denne, neskôr týždenne.
Športujte – Počas odvykania si od fajčenia budete zažívať ťažké chvíle, kedy budete mať silné nutkanie na fajčenie. Keď takáto chvíľa príde, urobte si pár brušákov, klikov či drepov. Vynikajúci spôsob ako zabudnúť na nutkanie zapáliť si je beh. Zabehnite si menšiu vzdialenosť a hneď sa budete cítiť lepšie.
Mentolové cukríky – Pred tým, ako sa rozhodnete prestať fajčiť, nakúpte si miesto krabičiek cigariet krabičky mentolových cukríkov. Aj keď nie je dobré dlhodobo jesť veľa cukríkov, mentolku si dajte vždy, keď cítite chuť na cigaretu. Pomôže vám to prekonať nutkanie zapáliť si cigaretu.
Zamestnajte ruky – Fajčiari sú zvyknutí, že v určitých intervaloch počas dňa držia v ruke cigaretu. Potom v dňoch bez cigarety v ruke sa cítia nesvoji a nevedia čo s rukami. Tie je treba zamestnať, aby ste nemali pocit, že potrebujete držať cigaretu. Dajte si na ruku gumový náramok, s ktorým sa vaše ruky môžu počas dňa hrať. Existujú rôzne anti-stresové loptičky, ktoré je dobré mať pri sebe a počas chvíľ nutkania na cigaretu ich miesiť v ruke.
Bylinkový a zelený čaj – Keď príde čas, o ktorom ste mávali fajčiarsku prestávku, uvarte si bylinkový čaj. Bylinkový čaj môžete popíjať hocikedy či je to ráno, na obed alebo večer. Určite ste fajčili aj pri strese. Popíjanie čaju má vynikajúci anti-stresový účinok. Zelený čaj je podľa Čínskych výskumníkov považovaný za výborný prostriedok na zbavenie sa závislosti od nikotínu.
Lobélia – Táto pekná rastlinka, zväčša fialová, obsahuje látku lobelín, ktorá má podobné účinky na telo ako nikotín. Môže sa používať ako náhrada nikotínu a lobelín nie je tak návykový ako nikotín. Lobélia je jedovatá rastlina a jej použitie by ste mali konzultovať s odborníkom.
Akupunktúra – Akupunktúra má pôvod v Číne a vďaka nej sa stimulujú energetické body v organizme. Neexistuje jasné vedecké vysvetlenie či akupunktúra pomáha pri zbavení sa fajčenia, ale veľa ľuďom pomohla. Akupunktúra, ak je vykonávaná odborníkom, nemá vedľajšie účinky. Preto to určite stojí za vyskúšanie.
Ovsené vločky – Extrakt zo zelených ovsených vločiek (Avena sativa) má účinky na zmiernenie chuti na cigaretu. Zelené ovsené vločky pôsobia ako sedatívum, znižujú stres a sú vynikajúce pri zbavení sa fajčenia.
-
Návštevy: 8149