Zima končí a nastupuje príjemné jarné počasie, ktoré mnohým dvihne náladu. Kto by nemal rád príjemné jarné slniečko, suché chodníky, štebot vtákov a kvitnúce stromy. Začiatkom jari sa príroda prebúdza zo zimného spánku, čo sa však nedá povedať o ľuďoch. Určite to poznáte sami na sebe, že začiatkom jari pocítite únavu, ospalosť a niektorí aj podráždenosť. Tento stav sa dá považovať za normálny a je spôsobený zmenou teploty a tiež zmenou na letný čas. Jarná únava na nás doľahne niekedy v polovici marca a môže trvať niekoľko dní aj týždňov.
Čo spôsobuje jarnú únavu?
Aj keď sa nevie úplne presne čo má na svedomí jarnú únavu, vedci sa domnievajú, že ju majú na svedomí naše hormóny. Počas zimy sú dni krátke, kvôli čomu sa nám produkuje menej serotonínu (hormónu šťastia), ktorý sa produkuje vplyvom slnečného žiarenia a zo stravy. Telo tak v zime odčerpáva zásoby tohto hormónu z tela a produkuje viac melatonínu (hormón spánku). Na jar sa vďaka zvýšenému slnečnému žiareniu produkuje viacej serotonínu, endorfínu, testosterónu a estrogénu. To je pre telo veľká zmena, ktorej sa musí prispôsobiť, a preto sa objavuje únava. TO je zjednodušene opísaný dôvod jarnej únavy. Ak chcete zabojovať proti jarnej únave, následovný zoznam vám s tým pomôže.
Fyzická aktivita – Zdá sa vám to nemožné vykonávať fyzickú aktivitu, keď sa cítite na pokraji síl? Je ťažké sa donútiť ísť do posilovne, na plaváreň alebo zabehať si pri jarnej únave. Ak sa však prekonáte a vybehnete do prírody, zájdete na bazén alebo do fitka, po cvičení sa budete cítiť oveľa lepšie a jarná únava bude preč ako mávnutím čarovného prútika. Fyzická aktivita stimuluje svaly, krvný obeh a pocit po cvičení vám dodá energiu.
Studená sprcha – Začnite deň rannou studenou sprchou a hneď sa budete cítiť svieži a plný energie. Studená sprcha vás zaručene preberie. Navyše budete viac otužilý, čím si zlepšíte imunitu.
Pite veľa vody – Okrem hormonálnych zmien v našom organizme sa nám počas prechodu zo zimy do jari môže znížiť krvný tlak. To má za následok pocit únavy. Vďaka dostatočnému príjmu tekutín môžete dostať tlak na normálnu úroveň. Voda rozriedi krv a tým sa zvýši prietok krvi naším telom a zvýši sa krvný tlak.
Urobte si výlet – Pobyt v inom prostredí vám môže zlepšiť náladu. Naplánujte si víkendový pobyt v Tatrách, Slovenskom raji či v inom peknom prostredí, zájdite do jaskyne, na prechádzku lesom alebo naplánujte dlhšiu túru. Vďaka takejto zmene a pobytu v prírode ľahko zabudnete na jarnú únavu, zbavíte sa stresu a zahodíte za hlavu bežné starosti.
Ľahká strava – Zamerajte sa na príjem ľahkostráviteľnej stravy plnej vitamínov a minerálov. Jedzte niekoľko kusov ovocia a zeleniny denne. Energiu dodajú telu najmä cereálie, celozrnné cestoviny a hnedá ryža. Dôležité je nevynechávať jedlá, zjesť kvalitné raňajky a neprejedať sa. Znížte príjem mäsa a vajec. Hovädzie a bravčové mäso nahraďte morčacím a kuracím.
Ženšen pravý – Táto liečivá rastlina pochádza z Číny a používa sa u nás na rôzne zdravotné problémy. Ženšen pôsobí na náš organizmus ako stimulant a mobilizuje energiu organizmu. Má nielen priaznivé účinky na vitalitu a koncentráciu, ale používa sa aj ako afrodiziakum. Z rastliny sa najčastejšie používa koreň. Ak neviete, kde zohnať ženšen, stačí zájsť do lekárne a kúpiť ženšenové doplnky výživy.
Nespite počas dňa – Keď ste počas dňa vyčerpaný a zmáha vás jarná únava, najlepším riešením sa zdá byť krátky spánok. To však nerobte, lebo jarnú únavu tým nezaženiete iba sa budete cítiť unavenejší. Lepšie je ísť spať skôr a zobudiť sa pri východe slnka.
Droždie (kvasnice) – Droždie obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré sú vynikajúce na zlepšenie trávenia, prevenciu nespavosti, depresie, pomáha predchádzať zápche, hromadeniu kyseliny mliečnej a odstraňuje nadúvanie. Vďaka droždiu zmiernime únavu, slabosť a zvýši sa nám energia. Ak si neviete predstaviť jesť čerstvé droždie, kúpte si sušené droždie v tabletkách a jedzte ráno a pred spaním.
-
Návštevy: 10920