Podľahli ste čaru moderných kuchýň v snehobielej farbe? Vďaka bielej kuchynskej linke, skrinkám a stenám vzniká optická ilúzia väčšieho a svetlejšieho priestoru. Práve preto sú tieto kuchyne obľúbené aj v malých bytoch. Okrem spomínaných benefitov a nadčasového dizajnu však so sebou prinášajú aj zvýšené nároky na údržbu. V článku vám prezradíme niekoľko trikov, ako udržať vašu kuchyňu v nedotknutom a dokonale čistom stave.

1.            Eliminácia usádzania nečistôt

Digestory sú cenným pomocníkom v každej modernej kuchyni. Ich úlohou je pohlcovať pachy, nadmernú vlhkosť či paru. Ide zároveň o nástroj prevencie usádzania maličkých častíc jedla a mastnoty, ktoré vznikajú pri varení a následne končia na povrchu kuchynskej linky. Pri každom kuchárskom počine preto zapnite digestor alebo odsávač pary - eliminujete tak usádzanie nečistôt a prachu.

Zdroj foto: Justin_Krug / Shutterstock.com

 

Tip: Vrchné skrinky a police, na ktoré sadá prach, môžete pokryť voskovým papierom. Nebudete tak musieť pracne zotierať nahromadenú špinu, papier jednoducho vyhodíte, resp. vymeníte za čistý.

2.            Čistenie škárovania obkladov

Zájdené škáry medzi kachličkami a obkladmi sa časom objavia v každej domácnosti. Aj takýto malý detail, v podobe zažltnutej škárovacej hmoty, však môže narušiť dokonalý vzhľad vašej bielej kuchyne. S ich vyčistením vám pomôže napríklad aplikácia zmesi bielidla a teplej vody. Pomer by mal byť 1:1. Zmes naneste, napr. nastriekajte ručným rozprašovačom, na škárovaciu hmotu a po 15 minútach pôsobenia ju dôkladne zmyte, aby nepoškodila kachličky.

3.   Pravidelné čistenie je základ

Na bielom povrchu kuchynskej linky budú okamžite viditeľné všetky šmuhy či odtlačky prstov. Pravidelné čistenie po každom varení je preto nevyhnutnosťou, obzvlášť ak pri príprave jedál používate potraviny, ktoré dokážu linku zafarbiť či zanechať mastnotu. Na čistenie vám postačí teplá voda, pár kvapiek čistiaceho prostriedku a jemná handrička. Nepoužívajte žiadne abrazívne čistiace nástroje, ako sú napr. drôtenky či kefy so štetinami.

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Tip: Pomocníkom do každej bielej kuchyne je aj klasická jedlá sóda a ocot, z ktorých si vyrobíte DIY účinný čistiaci prostriedok na škvrny. Stačí zmiešať šálku octu, dve šálky teplej vody a lyžicu sódy.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...