Radi by ste sa stali investorom, ale neviete, kde začať? Alebo máte pocit, že nemáte na to dostatočne veľký majetok? Možno vás odrádza to, že sa v záležitostiach finančného sveta nevyznáte? Ak ste odpovedali kladne aspoň na jednu z týchto otázok, mohli by vás zaujímať podielové fondy. Čítajte ďalej, vysvetlíme vám, čo sa za týmto slovným spojením skrýva a že prečo sa do nich oplatí investovať.
Situácia na Slovensku
Podielové fondy sú vynikajúcou a na celom svete veľmi populárnou formou investície majetku. Napriek tomu, u nás túto príležitosť využíva pomerne malý počet obyvateľov, a väčšina takto prichádza o efektívny nárast vlastného majetku. Primárnym dôvodom tohto na prvý pohľad nie celkom logického faktu je finančná gramotnosť ľudí na Slovensku, teda jej nízka úroveň. Zdá sa, že tento trend sa už roky stabilne drží, a to aj napriek tomu, že pojem kolektívne investovanie sa u nás objavil už v roku 1993. Pre väčšinu z nás jedinou formou investície je druhý a tretí pilier.
Čo sú to podielové fondy?
Investovanie do podielových fondov je veľmi jednoduchou a asi najznámejšou formou kolektívneho investovania. Znamená to, že investori alebo tzv. podielnici majú spoločný majetok. Ten môže byť vo forme rôznych majetkových hodnôt, najčastejšie sú to cenné papiere. Pýtate sa, kde a ako vznikajú?
Tak, že ich vydá správcovská spoločnosť. Priamo od tej sa k nim ešte zvyčajne nedostanete. Medzi touto spoločnosťou a investorom/podielnikom stojí depozitár. Predstavujte si to ako taký medzičlánok, ktorý však tento podielový fond nevlastní. Na Slovensku sú to banky, ktoré majú povolenie na poskytnutie investičných služieb.
Ako môžem investovať do podielových fondov?
Podielnikom sa môžete stať zo dňa na deň, bez toho, aby ste sa na túto záležitosť dlhú dobu pripravovali a mali k dispozícii veľký kapitál. Svoje finančné prostriedky totiž do fondu nevložíte sami, ale spolu s ďalšími podielnikmi. Budete mať svoj majetkový list, ktorý bude vyjadrovať váš vlastný podiel na majetku.
Nepredstavujte si to však ako úplne pasívny stav. Síce celý proces je kontrolovaný depozitárom, vy sa rozhodujete, do akej oblasti chcete investovať, akým spôsobom, teda čo chcete nakupovať, dokonca si môžete vybrať aj menu alebo lokalitu (Európa, Spojené štáty, celý svet atď.).
Kto môže investovať do podielových fondov?
Túto kolektívnu formu investovania môže využiť každý, či už ide o právnickú alebo fyzickú osobu. Nemusíte byť finančným odborníkom na to, aby ste sa stali podielnikom. O vaše peniaze sa totiž bude starať depozitár (vysvetlenie v prvej polovici článku), čiže banka, a to regulovane a podľa prísnych pravidiel. Ale určite si predtým túto problematiku preštudujte. Vypýtajte si relevantné informácie vo svojej banke. Nebojte sa opýtať aj svojich známych a príbuzných, ktorí s podielovými fondmi už majú nejaké skúsenosti. Mali by ste vedieť najmä to, aké sú riziká daného fondu, aký má majetok alebo aké sú jeho poplatky.
Ako budem mať z podielových fondov viac peňazí?
Do podielových fondov môžete vstúpiť kedykoľvek. A to isté platí aj na vystúpenie. Keď uvidíte, že hodnota vašich podielových listov je na pre vás ideálnej úrovni, tak si svoje podiely predáte. Veľmi jednoducho to znamená to, že si svoje peniaze vyberiete. Odborníci však pre dosiahnutie čo najvyššieho zisku odporúčajú dlhodobú a pravidelnú investíciu, na dobu niekoľkých rokov.
Podrobne vypracované informácie o tom, čo sú podielové fondy, môžete nájsť aj na portáli www.financnymagazin.sk.
Zdroj fotiek: librestock.com, freepik.com
-
Návštevy: 1566