Tags: vlasy  

Na hlave máme priemerne 100 tisíc vlasov. Podľa odborníkov je normálne, ak denne stratíme 50-100 vlasov. Ak však stratíme viac vlasov denne, mali by sme tomu venovať pozornosť. Samozrejme nikto nebude počítať, koľko mu vypadlo vlasov, spozornieť by ste mali vtedy, ak po učesaní máte na hrebeni viac vlasov ako obvykle. Príčiny vypadávania vlasov sú rôzne, napríklad prílišný stres, zlá strava, nadmerné fajčenie, hormonálna nerovnováha, užívanie niektorých liekov, genetika až po starnutie. Mužom obvykle začínajú padať vlasy v období po 50ke, ženám zasa po pôrode či menopauze. Vlasy na hlave zdravého človeka rastú priemerne  1,25 cm za mesiac, čo je približne 15 cm za rok. Je to však individuálne a po ostrihaní rastú vlasy rýchlejšie ako keď sa nestriháte niekoľko mesiacov.

Existuje množstvo prípravkov, ktoré sľubujú zastavenie vypadávania a obnovenie rastu vlasov. Isto sú mnohé z nich aj funkčné, ale ich cena je príliš vysoká a tiež môžu mať nepriaznivé vedľajšie účinky. Ak sa vám nechce míňať peniaze za neistý výsledok, môžete skúsiť prírodné prostriedky, ktoré zabraňujú vypadávaniu vlasov a podporujú ich rast bez bočných efektov.

Lepšia strava - Častokrát vlasy začnú postupne vypadávať z nedostatku vitamínov a minerálov v strave. Pri dlhodobo zlých stravovacích návykoch budete pravdepodobne cítiť aj iné zdravotné komplikácie ako len vypadávanie vlasov. Vlasy pre svoj rast potrebujú živiny, najmä bielkoviny a železo. Rastu vlasov neprospieva vegánska strava s nedostatkom živočíšnych či rastlinných bielkovín. Viac železa by mali prijímať najmä ženy či darcovia krvi. Dostatok železa je v potravinách ako morské riasy, sezam, orechy, strukoviny, červené mäso.

Vyhnúť sa stresu - Ak ste pracovne vyťažený, je samozrejme veľmi ťažké vyhnúť sa stresu. Dlhodobý stres však môže okrem iných závažných zdravotných problémov spôsobovať vypadávanie vlasov a spomaľovať ich rast. Stres je dobré pravidelne odbúravať cvičením jogy, plávaním, behaním, posilňovaním alebo kľudne aj tancom na diskotéke.

Žihľavová šťava - Šťava vytlačená z čerstvej žihľavy je jeden z najlepších prírodných prostriedkov nielen na rast vlasov, ale pomáha aj na mastné vlasy. Najlepšia je štava vytlačená priamo zo žihľavy nazbieranej niekde na lúke či v lese mimo ciest. Vytlačiť môžete šťavu z celej žihľavy alebo len z listov a aplikovať priamo na vlasovú časť hlavy. Takáto šťava sa dá pár dní skladovať v chladničke. Odporúčame používať večer pred spaním a vlasy nezmývať. Takmer čistá žihľavová šťava sa dá kúpiť aj na internete v ochodoch so zdravou výživou.

Kúpiť 99,8%-nú žihľavovú šťavu

Nimbový olej - Olej z indického stromu Nimba má okrem antibakteriálnych a antimykotických vlastností aj priaznivé účinky na rast vlasov. Pomáha taktiež proti psoriáze. Vlasy regeneruje a zabraňuj ich vypadávaniu. Je dobré pravidelne nanášať nimbový olej masírovaním pokožky hlavy. Masáž rozprúdi krv v oblasti vlasových korienkov a tým podporí rast vlasov.

Ricínový olej - Je bohatý na vitamín E, esenciálne mastné kyseliny (najmä omega-9 mastné kyseliny) a je vynikajúci na podporu rastu vlasov. Nanášajte ricínový olej na pokožku hlavy, najmä na miesta, kde chcete rast vlasov podporiť. Nechajte pôsobiť do 45 minút a opláchnite šampónom.

Kokosový olej - Tiež ste si hneď predstavili mastné vlasy od oleja? V tom prípade to bol správna predstava. Kokosový olej je dobré aplikovať priamo na pokožku hlavy, najmä na miesta, kde je vypadávanie vlasov najzjavnejšie. V kokosovom oleji sa nachádzajú esenciálne tuky, železo a draslík, ktoré pôsobia na rast vlasov, proti vypadávaniu vlasov aj ako prírodný kondicionér. Kokosový olej má izbovej teplote tuhú konzistenciu a pred použitím je dobré ho trocha zahriať aby bol tekutý. Kokosový olej masírujte do pokožky hlavy v smere od korienkov ku končekom vlasov. Po nanesení nechajte hodinu pôsobiť a následne hlavu umyte šampónom. Ak máte k dispozícii kokosové mlieko priamo z kokosu, môžete ho naniesť na vlasy a tie si umyte na druhý deň ráno.

Inverzná terapia - Jeden z populárnych trikov ako podporiť rast vlasov je otočiť sa dolu hlavou. Nemusíte robiť priamo stojku, ale stačí len na pár minút otočiť hlavu k zemi. Inverzná terapia sa vykonáva na inverznej lavici, ku ktorej si pripevníte telo a obrátite hore nohami. Toto je veľmi stará terapia a vykonávala sa už pred stáročiami napríklad v starovekom Grécku, kedy bol pacient priviazaný k rebríku a na určitú dobu otočený dolu hlavou. Pôsobením gravitácie sa takto uvoľní chrbtica, prekrví pokožka hlavy, čo by mohlo pomôcť k rastu vlasov. Inverznú terapiu na rast vlasov je dobré vykonávať niekoľkokrát denne.

Vaječná maska - Vajcia sú považované za dobrého pomocníka pri raste vlasov. Je to kvôli tomu, že obsahujú množstvo bielkovín, železo, síru, fosfor, zinok, selén a iné minerály nápomocné nielen rastu vlasov. Keďže vlasy sa skladajú zo 70% z bielkoviny keratín, vaječný proteín pomáha spevňovať poškodené vlasy po celej ich dĺžke. Vaječnú masku si ľahko vyrobíte z jedného rozšľahaného vajíčka, ktoré si následne naneste na umytú vlasovú pokožku hlavy. Nechajte pôsobiť 10 - 20 minút a umyte šampónom.

Cibuľová šťava - Že to už preháňame? Veru nie, cibuľa patrí medzi časté domáce recepty na rast vlasov. Cibuľová šťava je zdrojom síry, ktorá je jedným z minerálov zvyšujúcich produkciu kolagénu a tým napomáha rastu vlasov. Zlepšuje cirkuláciu krvi, dodáva vlasovým folikulom výživu a má tiež antibakteriálne vlastnosti, ktoré sú vhodné najmä pri infekcii na pokožke hlavy, ktorá môže zapríčiňovať vypadávanie vlasov. Cibuľa je bohatá aj na enzým kataláza, ktorý zabraňuje predčasnému šediveniu vlasov. Účinky cibule proti vypadávaniu vlasov boli skúmané aj vedecky, napríklad v roku 2002 bola v Journal of Dermatology publikovaná štúdia, kde sa skúmalo použitie cibule na autoimunitné ochorenie alopecia areata (ochorenie spojené s vypadávaním vlasov). Až 84%-tám účastníkov, ktorí nanášali cibuľovú šťavu 2x denne po dobu 2 mesiacov začali rásť vlasy. U mužov boli lepšie výsledky ako u žien. Použitie cibule proti vypadávaniu vlasov: Nakrájajte cibuľu na malé kúsky a z nich vytlačte šťavu. Použiť môžete aj mixér či odšťavovač. Naneste na miesta s vypadávajúcimi vlasmi a nechajte pôsobiť aspoň 20 minút a umyte šampónom. Ideálne je nanášať 2 razy denne (alebo aspoň 2 razy týždenne) po dobu niekoľko mesiacov.

Cesnak - podobne ako cibuľa, aj cesnak je bohatý na síru a výťažky z cesnaku sa používajú aj v prípravkoch proti vypadávaniu vlasov. Vytlačte šťavu z cesnaku a nanášajte dva razy týždenne na pol hodinu.

Ibištek - Je známy priaznivými účinkami na vlasy. Ibištek podporuje cirkuláciu krvi v pokožke hlavy a dodáva vlasovým folikulom živiny. Posilňuje a čistí vlasy a pôsobí aj ako kondicionér. Predpokladáme, že nemáte k dispozícii kvety ibišteka, ale našťastie to netreba. Na našom trhu sa dá kúpiť ibištekový prášok, ktorý by mohol pomôcť proti vypadávaniu vlasov aj na ich rast.

Amla - Amla je indické ovocie podobné nášmu egrešu a má mnoho priaznivých účinkov na naše zdravie. mla je veľmi bohatá na vitamín C a obsahuje ho 30x viac ako pomaranče. Okrem vitamínu C obsahuje amla železo, vápnik, chróm, fosfor a antioxidanty. U nás sa dá amla kúpiť vo forme prášku. Amla spomaľuje starnutie, pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitu a pomáha odstraňovať toxíny z tela. Nie nadarmo je amla súčasťou rozličných prípravkov na vlasy, zlepšuje totiž ich rast aj vzhľad.{jcomments on}

Najnovšie články

Čo je to inkontinencia a ...

Inkontinencia – častý a nepríjemný problém, ktorý ...

Stavte na prírodnú a bio ...

Na trhu existuje široká škála výrobkov, ktoré sú ...

Nechtová mykóza: ...

Hubovité ochorenie nechtov dolných končatín ale ...

Tipy, ako zbaviť ...

Je síce pravdou, že vďaka pokroku techniky sú ...

5 kreatívnych spôsobov, ...

Samolepiace tapety poskytujú skvelú možnosť, ako ...

Koniec pandémie je v ...

Viac času doma a mimo spoločnosti známych môžete ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...