Na peknú postavu a dlhovekosť sa oplatí stravovať sa ako ľudia na Japonskom súostroví Rjúkjú. Rjúkú je reťaz približne 60 ostrovov na západe Tichého oceánu, ktoré sa tiahnu juhozápadne od ostrova Kjúšu k ostrovu Taiwan. Najväčší ostrov tohto súostrovia je Okinawa. Okinawa je najrušnejší ostrov a v meste Okinawa žije najväčší počet storočných ľudí na Zemi. Navyše týmto ľuďom akoby sa vyhýbajú choroby bežné u starších ľudí ako cukrovka, Alzheimerova choroba, artritída či rakovina.
Vysoký vek a dobrý zdravotný stav ľudí na Okinawe sa pripisujú najmä zdravej strave bohatej na živiny, flavonoidy, antioxidanty s nízkym obsahom kalórií a nasýtených mastných kyselín. Strava ľudí v Okinawe obsahuje približne 30% zelenej a žltej zeleniny a mnoho sladkých zemiakov. Miestny kladú dôraz na lokálne pestované rastliny a zeleninu.
 
V porovnaní s priemerným denným kalorickým príjmom Japoncov, prijmú ľudia v Okinawe približne o 300 kalórií denne menej. Ryža je v Japonsku veľmi obľúbeným pokrmom, ale v Okinawe zjedia o polovicu menej ryže ako je priemer v Japonsku. Potraviny vyrobené z jačmeňa či pšenice majú Japonci v obľube a priemerne denne zjedia približne 150 gramov takýchto výrobkov, ale v Okinave je to len štvrtina tohto množstva (cca 35 gramov).  Okinawčania denne skonzumujú výrazne menej rýb ako zvyšok Japonska (15 gramov denne v porovnaní s priemerom Japonska 62 gramov denne).
 
Zaujímavosťou je najmä to, že ľudia v Okinawe nejedia konzervovanú zeleninu. Od 60-tych rokov 20. storočia sa situácia v Okinawe začala meniť najmä vplyvom amerických reťazcov rýchleho občerstvenia a typu stravovania zo západu. Podiel tukov v strave miestnych stúpol z úrovne cca 6% na 27% tukov z celkového kalorického príjmu. Sladké zemiaky vymenili za ryžu a pečivo a priemerná dĺžka života sa znížila.
Okinawská diéta to zahŕňa najmä používanie byliniek a korenín, o ktorých sa predpokladá, že majú liečivé vlastnosti. Príkladom môže byť kurkuma, žlté alebo oranžové korenie s obsahom kurkumínu, ktorý má podľa niektorých štúdií výrazné protizápalové vlastnosti. Môže tiež znížiť riziko srdcových chorôb a Alzheimerovej choroby.

Aj keď existuje množstvo rôznych faktorov, ktoré prispievajú k dlhovekosti, prístup k zdravému jedlu preukázateľne ovplyvňuje zdravie. Podľa Lekárskeho výboru pre zodpovednú medicínu (PCRM) môžu celé potraviny rastlinného pôvodu predchádzať a liečiť mnohé chronické zdravotné stavy, ako je zápal a cukrovka. Okinavčania jedia pravidelne, ale zásadný rozdiel je v filozofii, ktorú pri každom jedle dodržiavajú. Okinawčania sa snažia prestať jesť, keď sú na 80% sýti. To zohráva úlohu pri riadení hmotnosti a boji proti obezite.
 
Tradičná okinawská strava zahŕňa morské riasy, najmä kombu a wakame. Obe odrody sú bohaté na vitamíny a je známe, že znižujú hladinu cholesterolu v krvi a hypertenziu. Wakame má vysoký obsah jódu, železa, vápnika a vitamínov A a C. Wakame môže pomôcť regulovať a udržiavať hladinu cukru v krvi.
Prevažná väčšina okinawskej stravy pozostáva predovšetkým zo zelenej a žltej a koreňovej zeleniny a potravín na báze sóje a húb. Okinawčania jedia ryby, mäso, mliečne výrobky a obilniny ako ryžu v oveľa menšom množstve. Niektoré príklady potravín spoločných pre Okinawskú diétu:
  • Zelenina: sladké zemiaky, morské riasy, kel, bambusové výhonky, reďkovka, kapusta, mrkva, tekvica, papája, huby
  • Potraviny na báze sóje: tofu, miso, fermentované sójové bôby, edamame
  • Obilniny: proso, pšenica, ryža a rezance
  • Mäso a morské plody: ryby, morské plody a niektoré bravčové mäso

Moderná okinawská diéta stále kladie dôraz na tradičné jedlá, no vďaka vplyvu západu a ďalších faktorov sa zvýšila spotreba mäsa, spracovaných potravín a rafinovaného cukru. Od roku 2000 výrazne vzrástlo riziko srdcových chorôb a iných zdravotných problémov.

Podľa správy Science Direct má Okinawa 68 storočných ľudí na každých 100 000 obyvateľov. To je viac ako trojnásobok počtu storočných ľudí v porovnateľnej populácii v USA. Viac ako 85 percent ľudí, ktorí dosiahnu vek 100 rokov, sú ženy. Okinawčania nielen že sa dožívajú vysokého veku, mnohí ľudia sa tiež tešia mimoriadne dobrému zdraviu v starobe. Približne dve tretiny storočných obyvateľov Okinavy žijú nezávisle bez potreby pomoci až do veku 97 rokov.

Ak by sme si mali zo stravy Japoncov niečo zobrať, mali by to byť tieto body:
  • o polovicu menší príjem cukrov ako je priemer národa
  • ovocie, zelenina (najmä sladké zemiaky) a ryby ako základ stravy
  • uprednostňovanie lokálne pestovanej zeleniny a ovocia
  • pitie kvalitného zeleného čaju (na zlepšenie trávenia a chudnutie)

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...