pálenie záhy

Pálenie záhy je nepríjemný stav, ktorý sa vyskytuje po jedle u značného množstva ľudí. Predpokladá sa, že približne tretina Slovákov trpí pálením záhy. Pálenie záhy spôsobuje kyselina chlórovodíková, ktorá sa dostane zo žalúdka do pažeráka. Žalúdok je potiahnutý ochrannou vrstvou odolnou voči pôsobeniu tejto kyseliny, ale pažerák túto ochranu nemá. Ak sa dostane časť obsahu žalúdka naspäť do pažeráka, cítime nepríjemné pálenie. Zväčša páleniu záhy nevenujeme zvýšenú pozornosť a u väčšiny ľudí sa vyskytne len občas pri zjedení určitého jedla.

Pálenie záhy môžu spôsobovať najmä tieto potraviny a nápoje:

  • káva, kofeínové nápoje, čaj, alkohol
  • čokoláda
  • citrusy, rajčiny, cibuľa a cesnak, avokádo
  • korenené potraviny, mäta
  • sladké pečivo a sušené potraviny

Závisí od jednotlivca, ktorá potravina či nápoj spôsobuje pálenie záhy. U každého je to iné. Ak vám nejaká potravina spôsobuje problémy, vynechajte ju zo stravy a nahraďte niečím podobným. Ak sa však danej potraviny nemienite vzdať, ihneď po jej zjedení vyskúšajte niektorý zo spôsobov nižšie. Tí ľudia trpiaci pálením záhy pravidelne, by však mali pouvažovať o vyhľadaní lekárskej pomoci. Pre rýchlu úľavu sme pre vás zozbierali zopár prírodných spôsobov.

Sóda bikarbóna - Táto prísada do rôznych koláčov sa nachádza vo väčšine domácností. Okrem pečenia sa dá dobre využiť aj pri pálení záhy. Hneď ako pocítite pálenie záhy, rozmiešajte dve malé lyžičky sódy bikarbóny rozmiešajte v 2 dcl čistej vody a vypite. Úľava by mala nastať do pár minút. Sódu bikarbónu neodporúčame používať proti páleniu záhy príliš často. Jej dlhodobým pôsobením sa totiž narúša vnútorné prostredie žalúdka.

Žuvačka - Žuvanie žuvačky po jedle nie je vhodné len na svieži dych, ale pomáha aj proti páleniu záhy. Potvrdilo to viacero štúdií, ktoré sa zaoberajú problematikou pálenia záhy. Alkalické sliny eliminujú kyselinu chlórovodíkovú, ktorá spôsobuje pálenie v pažeráku. Najvhodnejšie žuvačky sú bez cukru, ktoré nepoškodzujú zubnú sklovinu.

Žuvanie jedla – Pri jedení je dôležité potravu dôkladne rozhrýzť a čo najviac prežuť. Veľké kusy potravy (najmä mäsa) sa nielen horšie trávia, ale môžu zapríčiniť pálenie záhy. Dôkladne rozhryzená potrava sa lepšie premieša s enzýmami v ústach a žalúdok ju ľahšie strávi. Odporúča sa prežúvať každé sústo približne 30 krát, čím sa zároveň zabráni prejedaniu, pretože mozog má dostatok času poslať do žalúdka signál, že je plný. Vďaka tomu si ľahšie udržíte štíhlu líniu.

Aloe vera - Tak ako pomáha Aloe vera na popáleniny, pomáha aj na pálenie záhy. Dnes nie je problém kúpiť chutné Aloe vera džúsy. Odporúča sa piť 1 dcl Aloe vera pred jedlom.

Brest plavý - Kôra zo stromu sa po stáročia používa na rôznorodé zdravotné problémy vrátane refluxu a pálenia záhy. Brest vytvorí na stene pažeráka a žalúdka klzkú vrstvu a upokojí zažívanie. Brest je riešenie pálenia záhy, ale v našich končinách ho je ťažko zohnať,

Sladké drievko - V sladkom drievku sú prirodzené látky upokojujúce žalúdok a pôsobiť proti páleniu záhy. Žuvanie sladkého drievka je vhodné pred jedlom. Prílišná konzumácia môže spôsobovať vysoký krvný tlak.

Menšie porcie jedál - Jedením veľkých porcií jedál sa vynakladá veľký tlak na spodný pažerákový zvierač, čo zapríčiňuje, jeho uvoľnenie a vrátenie časti potravy zo žalúdka do pažeráka. Nielen kvôli páleniu záhy je lepšie jedávať menšie porcie jedla a častejšie. Dnes sú v móde veľké porcie jedla na obed, potom celé dopoludnie nič nejesť, iba ak popíjať kávu a večer sa zase najesť dosýta. Bežnú porcia slovenského obedu by kľudne stačilo zjesť na dvakrát. Dobrý trik ako sa neprejedať je nebyť hladný. Najmä keď má človek veľa práce zabúda na jedlo a často sa stane, že od slabých raňajok nič nezje až do druhej poobede, kedy si dá poriadny obed. Snažte sa jesť menšie porcie počas dňa. Venujte ráno pár minút na prípravu obložených rožkov a plánujte stravu aj počas nákupov. Jesť menšie porcie jedla má viacero výhod: eliminuje sa pálenie záhy, s menej naplneným žalúdkom sa cítite lepšie, zrýchli sa metabolizmus a teda upraví sa aj telesná hmotnosť.

Spánok po jedle – Mnoho ľudí si dopraje cez víkend či dovolenku spánok po dobrom jedle. To veľmi neodporúčame, nakoľko telo sa dostane do vodorovnej polohy a žalúdok môže mať problémy so strávením jedla. Možno ste zaznamenali pálenie záhy práve vtedy, keď po jedle odpočívate pri telke na gauči. Po večeri odporúčame neľahnúť si, ale ísť radšej na prechádzku do prírody alebo do okolia domu.

Cvičenie po jedle – Tesne po jedle nie je dobré polihovať ale ani venovať sa náročnejšej fyzickej aktivite. Nehovoríme o posilňovaní, ale už aj rýchlejšia chôdza, keď sa ponáhľate z obedu na poradu môže spôsobiť pálenie záhy aj ľuďom, ktorí ním normálne netrpia. Behať alebo posilňovať je vhodné aspoň hodinu až dve hodiny po jedle. Trénovanie príliš skoro po jedle nielenže môže spôsobiť pálenie záhy, ale aj jeho účinnosť je otázna.

Úzke oblečenie – Môže sa to zdať ako vtip, ale aj úzke oblečenie, najmä tesné nohavice občas spôsobujú pálenie záhy. Najmä pozor na široké a tesné opasky. Príliš úzke nohavice tlačia na brucho, jedlo sa zo žalúdka tlačí hore do pažeráka čo spôsobuje pálenie záhy. Pri problémoch s pálením záhy rátajte aj s týmto na prvý pohľad bezvýznamným faktorom.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...