Hubovité ochorenie nechtov dolných končatín ale aj kože, nie je žiaľ strašiakom výlučne v letných mesiacoch. Pri prvých príznakoch zbystrite pozornosť, inak sa neželaného spoločníka len tak ľahko nezbavíte.

Vznik nechtovej plesne

Prezradí ju svrbenie, zápach a často aj bolesti. Nechtová mykóza, alebo aj onychomykóza vzniká ako dôsledok rastu húb nielen na nechte, v jeho vnútri ale aj pod nechtom samotným. Samotným dermatofytom (vláknitým hubám) sa najlepšie darí  v teplom, vlhkom a tmavom prostredí. Uzavretá topánka a spotená noha je preto pre mykózu nôh a nechtov doslova živnou pôdou. Raritou ale nie je ani mykóza, ktorá sa vyskytne na horných končatinách či nechtoch.

Prekvapivým faktom je, že na tento druh mykózy sú oveľa náchylnejší muži. Ak sa však ochorenie vyskytne u partnera, je viac ako zrejmé, že ho pri nedostatočnej hygiene „odovzdá“ ďalej.

Takto sa jej vyhnete!

Problémy s plesňou v oveľa väčšej miere postihujú starších ľudí, s oslabenou imunitou, cukrovkou, tých, ktorí často plávajú alebo využívajú saunu, nosia tesné topánky, ponožky či dokonca nosia umelé nechty. Neliečená mykóza je veľkou hrozbou pre okolie, preto dbajte nielen počas ochorenia ale aj preventívne na dostatočnú hygienu nôh, zaobstarajte si vlastný uterák, nožničky, kvalitné ponožky a vlastnú obuv, ktorú pravidelne dezinfikujte a vetrajte.

Liečba mykózy

Konajte skôr, ako bude neskoro! Liečba plesne na nohách môže trvať dlhé týždne, preto svoj problém zverte radšej do rúk odborníka. Kožný lekár odoberie vzorku a pomocou kultivácie presne určí, o aký druh huby ide. Týmto spôsobom bude liečba cielená a oveľa účinnejšia, najčastejšie sa používajú lokálne antimykotiká. Tie sa aplikujú vo forme roztokov alebo krémov, priamo na postihnuté miesto. Ďalšou a silnejšou formou je perorálne užívanie antimykotík. S hubovitými vláknami na nechtoch dokáže bojovať aj špeciálny laser. V každom prípade nečakajte zázraky na počkanie. Boj s nechtovou mykózou je beh na dlhú trať.

Najnovšie články

Užitočné vychytávky ako ...

Podľa Wikipédie je Life hack termín pre akýkoľvek ...

Prečo občas dopriať ...

Rozhodli ste sa kúpiť si šteniatko. Je to váš ...

Pracujte doma s odpadom ...

Zaujímate sa o to, ako vo vašej domácnosti ...

3 tipy, ako udržiavať ...

Podľahli ste čaru moderných kuchýň v snehobielej ...

Na čo nezabúdať pri ...

Dielňa je prostredím, kde prebiehajú rôzne ...

Čo vám pomôže pri ...

Poznáte to. Návšteva za dverami a vaša domácnosť ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...