psoriáza

Psoriáza je autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré charakterizujú začervenané šupinaté škvrny na koži. Jedným z nepríjemných prejavov psoriázy je svrbenie týchto škvŕn. Slovo psoriáza pochádza slova ψωρίασις, ktoré znamená svrbieť. Toto ochorenie v súčasnosti postihuje približne 2 % až 3 % európskej populácie. Momentálne neexistuje liek na vyliečenie psoriázy, ale dá sa liečiť, čím sa jej prejavy zmiernia. Mnohí sa mylne domnievajú, že psoriáza je ochorenie kože a že je nákazlivá. Psoriáza je ochorenie celého organizmu a najviac a prejavuje na koži, ale postihuje aj nechty a kĺby a nie je nákazlivá. Častým sprievodným prejavom psoriázy sú psychické problémy pacientov. Psoriáza má fázy zlepšenia, niekedy až také, že pacient nepociťuje ťažkosti, ale aj fázy, kedy sa stav ochorenia zhorší. Príčiny vzniku psoriázy sú pripisované genetike, ale postihuje aj ľudí, ktorí nemajú v rodine niekoho trpiaceho na toto ochorenie. Niekedy sa psoriáza dlhú dobu neprejaví a môže ju spustiť určitý podnet zvonka, napríklad zápal mandlí alebo streptokok, ktorý je častým spúšťačom psoriázy u detí. Zvýšené riziko vzniku psoriázy môžu mať fajčiari, alkoholici a obézny ľudia. Jednou z foriem psoriázy je psoriatická artritída, ktorá sa prejavuje zápalom kĺbov a tiež zapálenými ložiskami na koži. U niektorých pacientov sa psoriatická artritída nevyvinie, ale približne u štvrtiny pacientov sa psoriatická artritída vyvinie. V tomto článku sme zozbierali rôzne spôsoby na zmiernenie vzplnutia psoriázy. Sú to rôzne prírodné prostriedky, ktoré mnohým ľuďom zlepšujú život s psoriázou ako aj bežne používané spôsoby liečby psoriázy.

Užitočné tipy pre pacientov s psoriázou:

- prospešná je zdravá strava so zvýšeným obsahom omega-3-mastných kyselín a s menším podielov cukrov a tukov
- fajčenie a pitie alkoholu môže psoriázu zhoršiť
- krátke sprchovanie by ste mali vymeniť za kúpanie a po sprche je dobré dôkladne vysušiť pokožku
- kúpanie vo vode s výťažkom ovsu (prípadne najemno rozdrvenými ovsenými vločkami), harmančeka, šalvie, žihľavy či mäty po dobu 20 minút môže mať priaznivé účinky
- autosugescia a relaxačné techniky sú vhodné pri psoriáze ako aj iných ochoreniach
- niektoré povolania nie je vhodné vykonávať pri psoriáze, ako napríklad murári, mechanici, kaderníci, ale na druhej strane nie sú vhodné ani stresujúce zamestnania

Čo pomáha na zlepšenie psoriázy:

Fototerapia - Na liečbu psoriázy sa veľmi často používa fototerapia, čo je liečba pôsobením ultrafialového (UV) žiarenia s rôznou vlnovou dĺžkou na postihnuté miesta kože. Fototerapia patrí k účinným a bezpečným spôsobom zmiernenia rôznych kožných ochorení vrátane psoriázy. UV žiarenie bolo v kombinácii s dechtom použité na liečbu psoriázy už v roku 1925. Fototerapia patrí do rúk odborníka a využíva sa na liečbu ťažších foriem psoriázy. Dlhodobé použitie fototerapie môže mať aj negatívne účinky. Na Slovensku je mnoho centier používajúcich fototerapiu, ktorú často preplácajú aj zdravotné poisťovne. Najmodernejšia fototerapia je v súčasnosti UVB fototerapia 311 nm.

Balneofototerapia - ožiarenie lúčmi UVB, pričom pacient leží v roztoku s obsahom soli. Známy je systém liečby TOMESA (Totes Meer Salz) kedy sa simuluje liečba pri Mŕtvom mori (pacient leží v roztoku s 28% chloridu magnézia).

Nimbový olej (Neem olej) - Je veľmi drahý olej získavaný z indického stromu Nimba. Olej pôsobí antibakteriálne, antimykoticky a má protivírové vlastnosti. Je vynikajúci na liečenie problémov s pokožkou a zlepšuje stav psoriázy. Vďaka nimbovému oleju je svrbenie sprevádzajúce psoriázu oveľa znesiteľnejšie. Nimbový olej odstraňuje šupinatosť pokožky a hydratuje ju. Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam chráni pred vznikom kožných ochorení.

Rybičky Garra rufa - jednou z alternatívnych možností liečby psoriázy je liečba rybičkami Garra rufa. Sú to malé mäsožravé ryby, ktoré majú pôvod v tureckých teplých prameňoch pri mestách Kangal a Sivas, ale privezené boli už aj do rôznych liečebných zariadení na Slovensku. Kúpele pri meste Kangal boli založené pred vyše sto rokmi a vyhľadávajú ich ľudia s kožnými ochoreniami. Garra rufa sa nazývajú sa aj doktor ryba a ak sa s k nim ponoríte do vody ohrýzajú malé šupinky kože, čo psoriatikom pomáha na zmiernenie ochorenia. Celý proces nie je nepríjemný, len si treba zvyknúť na rybičky, ktoré sa kŕmia vašou odumretou kožou.

Rybí olej - Vďaka omega-3 mastným kyselinám, ktoré obsahujú ryby sa dá výrazne znížiť zápal, ktorý psoriázu často sprevádza. Odporúča sa jesť ryby aspoň niekoľkokrát do týždňa. Omega 3-mastné kyseliny sa dajú získať aj bez konzumácie rýb a to v kapsulách, ktoré kúpite v lekárni alebo v supermarkete. Rybí olej nie je vhodný pre ľudí trpiacich chudokrvnosťou.

Žraločia chrupavka - Kúpiť žraločiu chrupavku môžete vo forme tabliet v lekárni alebo v mnohých internetových obchodoch. Využitie si našla najmä na liečbu problémov s kĺbmi a na výživu chrupaviek a väzov. Obsahuje množstvo vápniku a fosforu, ktoré udržiavajú zdravé kĺby a chrupavky. Protizápalové účinky žraločej chrupavky sú dôvodom, prečo sa predpokladá, že žraločia chrupavka je nápomocná pri psoriáze. Použitie žraločej chrupavky konzultujte s lekárom. Treba dodať, že žraločia chrupavka nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy. Časť užívateľov žraločej chrupavky mali nektorí z nasledovných problémov: nevoľnosť, zápcha, bolesti žalúdka či pachuť v ústach.

Soľ z Mŕtveho mora - Pravidelné kúpanie v kúpeli so soľou z Mŕtveho mora má priaznivé účinky nielen na pokožku. Soľ z Mŕtveho mora sa dá kúpiť v mnohých supermarketoch alebo obchodoch so zdravou výživou. Kúpeľ z takejto soli sa veľmi odporúča na uľavenie od psoriázy. Najúčinnejšie na psoriázu však pôsobí kúpanie priamo v Mŕtvom mori na východe Izraela. Pri psoriáze sa odporúča aspoň dvojtýždňový pobyt pri Mŕtvom mori, ale ešte lepší efekt má pobyt v dĺžke jedného až jeden a pol mesiaca. Trvanie účinkov Mŕtveho mora sa líši od pacienta k pacientovi, niekomu sa psoriáza nevráti celý rok inému možno skôr.

Bezlepková strava - Mnohé štúdie ukázali, že ľudia s celiakiou sú náchylnejší na psoriázu. Dôvod je ten, že lepok môže spôsobiť zápal a psoriáza je zápalové ochorenie. Pri psoriáze je dobré vyhýbať sa lepku, najmä potravinám z pšenice, raže a jačmeňa. Je možné že bezlepková diéta neuľaví od psoriázy, ale oplatí sa to vyskúšať aspoň na dobu jedného mesiaca.

Uvoľnenie stresu - Mnohí pacienti s psoriázou zistili, že v období zvýšeného stresu sa im psoriáza zhoršuje. Stres nie je prospešný ani pre zdravých, nieto ešte pre ľudí s takouto nepríjemnou chorobou. Pri psoriáze by ste sa mali stresu vyhýbať čo najviac a ak máte príliš stresujúcu prácu, bolo by najlepšie nájsť si iné, menej stresujúce zamestnanie. V takmer každom zamestnaní je však určitá miera stresu a je nevyhnutné stres znižovať. Vynikajúci spôsob zníženia stresu je napríklad jóga, pilates, rôzne druhy športu alebo masáž. Pri masáži je potrebné vyhnúť sa masážnym olejom, ktoré by mohli pokožku podráždiť.

Kurkuma - Žlté korenie kurkuma poznáme v našich končinách ako kari korenie, ktoré dodáva jedlám výraznú arómu. Účinná látka kurkumy - kurkumín má silné protizápalové účinky a v tradičnej indickej medicíne sa používa už po tisícročia na na liečbu kĺbových ochorení, proti infekciám, horúčke, pri zažívacích problémoch. Tradičná čínska medicína používa kurkumu na zlepšenie krvného obehu, pri menštruačných bolestiach a dokonca prti depresii. Podľa niektorých výskumov kurkuma dokonca potláča rast rakovinových buniek. Protizápalové účinky kurkumy pomáhajú aj pri psoriáze, avšak neexistuje na to vedecká štúdia.

Najnovšie články

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Vybavte sa kabelkou na ...

Každá žena vie, že kabeliek nie je nikdy dosť. Už ...

Čo pomôže alergikom v ...

Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia ...

Povinná výbava izby ...

Stáva sa pomerne často, že si rodičia ...

Čo pomôže na trému pred ...

Z času na čas vystúpi pred väčším či menším ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...