Príroda nám ponúka množstvo zdravých produktov, ktoré majú priaznivý účinok na naše zdravie. To by sme určite mali využiť a nahradiť mnohé chemické prípravky týmito darmi prírody. Aj keď v našich končinách nerastie napríklad strom Shea, z ktorého sa získava bambucké maslo, môžeme si tento produkt kúpiť v rôznych obchodoch so zdravou výživou. Podobne aj soľ z Mŕtveho mora má množstvo zdraviu prospešných účinkov na našu pokožku. Pripravili sme pre vás malý prehľad darov prírody s ich účinkami na zdravie.

Bambucké maslo - Africké maslo získavané z jadra orechov stromu Shea (Vitellaria paradoxa) má vynikajúce hydratačné a zmäkčujúce účinky na našu pokožku. Iné názvy pre bambucké maslo sú shea butter alebo maslo karité. Maslo sa z plodov stromu Shea získava lisovaním za studena a používa sa ako v kozmetickom priemysle, tak i v potravinárskom. Čokoládovne často používajú bambucké maslo na výrobu kakaového masla a veľmi dobré je na prípravu smažených jedál. V kozmetike sa používa na výrobu balzamov na pery, kondicionérov a hydratačných krémov. Bambucké maslo našlo využitie aj v medicíne na výrobu mastí, kde sa využívajú jeho protizápalové a hydratačné účinky. Bambucké maslo obsahuje veľa vitamínov A, E a F, nenasýtené mastné kyseliny a rastlinné steroly. Bambucké maslo môžete použiť na suchú pokožku, ekzém, popáleniny, omrzliny, na miesta po uštipnutí komárom alebo len tak preventívne na zdravú pokožku.

Kokosový olej - Získava sa z dužiny kokosových orechov a je vynikajúci nielen pre našu pokožku. Kokosový olej je jedinečná náhrada telového mlieka, pekne sa vstrebáva do pokožky a dodáva jej vitamíny A, C, E, antioxidanty a ďalšie vzácne látky. Obzvlášť dobrý je na suchú pokožku a na ekzémy. Tehotné ženy môžu používať kokosový olej na zlepšenie pružnosti pokožky a zmierneniu vzniku strijí. Kokosový olej sa pridáva do mnohých kozmetických prípravkou, ktoré však často obsahujú množstvo parabénov, konzervantov, parfumov a iných prímesí. Čistý kokosový olej v bio kvalite neobsahuje chemické látky a môžete ho použiť aj na citlivú pokožku bábätiek. Kokosový olej sa dá použiť ako masážny olej, ako mlieko po opaľovaní i proti vypadávaniu vlasov. Použitie kokosového oleja je výhodné aj pri chudnutí, pretože rýchlo zasýti a dodáva telu energiu postupne. Kokosový olej sa oddávna používal aj na bielenie zubov a vďaka antibakteriálnym účinkov upokojuje ďasná a zabraňuje vzniku áft v ústach.

Konopný olej - Olej získavaný lisovaním z konopných semien obsahuje vysoké percento omega olejov a mastných kyselín, ako i esenciálnych mastných kyselín pre udržiavanie zdravej pokožky. Konopný olej je výnimočným pomocníkom na suchú pokožku a ekzémy. Vďaka konopnému oleju sa zmierňuje starnutie pokožky. Ak trpíte lupinami alebo vypadávajúcimi vlasmi, vyskúšajte si hlavu masírovať konopným olejom niekoľkokrát týždenne. Pri použití konopného oleja sa nemusíte obávať žiadnych psychoaktívnych účinkov, to naozaj z konopného oleja nehrozí.

Soľ z Mŕtveho mora - Už starí Egypťania poznali priaznivé účinky Mŕtveho mora na ľudskú pokožku. Mŕtve more obsahuje takmer 30% soli v porovnaní s inými moriami, ktoré obsahujú len 4% soli. Soľ z Mŕtveho mora sa dnes používa v rôznych telových krémoch, šampónoch a mydlách. V soli z Mŕtveho mora je veľký podiel minerálov (najmä horčík, vápnik, zinok, draslík), ktoré zmierňujú starnutie pokožky, upokojujú ju, detoxikujú a dezinfikujú. Kúpeľ zo soli z Mŕtveho mora, alebo ideálne priamo v Mŕtvom mori, zmierňuje ekzém, psoriázu, lupiny a iné kožné choroby. Takýto kúpeľ je tiež vynikajúci na zmiernenie vypadávania vlasov a pôsobí vynikajúco proti nespavosti. Dnes sa dá soľ z Mŕtveho mora kúpiť v supermarketoch v každom väčšom slovenskom meste.

Tea Tree olej - Olej sa získava zo stromov Tea Tree alebo Čajovníka, ktoré rastú v Austrálii. Olej má široké použitie na tlmenie bolesti svalov, ošetrenie hnisajúcej a zapálenej pokožky, pri uštipnutí hmyzom, na ošetrenie popálenín a proti infekcii pokožky. Čajovníkový olej pomáha proti lupinám, akné a herpesom. Pozor však, čajovníkový olej je možné použiť len zvonka, pri vnútornom použití pôsobí ako jed. 100%-ný olej môže určité typy pokožky podráždiť, vtedy ho treba zriediť s vodou.

 

Vajcia - Vajíčka obsahujú veľa aminokyselín, ktoré pomáhajú pleti vytvárať nové bielkoviny v kožných bunkách. Elastín a kolagén obsiahnutý vo vajíčkach dodá pokožke pružnosť, melanín zlepšuje farbu pokožky. Vajíčka obsahujú dôležité vitamíny A a D, ktoré podporujú vznik nových kožných buniek. Vo vajíčkach sa nachádza tiež značné množstvo železa a selénu. Selén aktivuje enzýmy v kožných bunkách, ktoré chránia pokožku. Na peknú tvár vyskúšajte namiesto pleťových masiek rozmixované vajíčko a budete prekvapený výsledkom.

Med - Med má vynikajúce antibakteriálne účinky a obsahuje veľa antioxidantov. Je výborný na viacero problémov s pokožkou: na problémy s akné, spomaľovanie starnutia pokožky, na čistenie pórov a zlepšenie lesku pokožky. Pleťové masky z medu sú vynikajúci spôsob ako dodať pokožke vlhkosť a antioxidanty. Ideálny je med priamo od včelárov, pretože med z obchodu často obsahuje nežiadúce látky.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...