Na jar a v lete sa tešíme z toho, že môžeme slobodne behať po rozkvitnutých lúkach a voňavých lesoch. Radosť nám však kazí rôzny malý hmyz, navyše ak pichá či hryzie. Medzi takýto hmyz patria aj kliešte, ktoré sú obávaným nepriateľom ľudí aj zvierat. Kliešte sú malé parazity podobajúce sa na pavúky a na svoju korisť číhajú v kríkoch a tráve. Stačí sa šuchnúť o trávu s kliešťom a ten hneď využije a začne liezť po oblečení až na vhodné miesto na koži, kde saje krv. Kliešť je maličký tvor, avšak je viditeľný okom. Po prisatí sa kliešť môže niekoľkonásobne zväčšiť. Prisatého kliešťa na tele zväčša necítiť, niekedy môžete pociťovať svrbenie. Kliešte si nevyhľadávajú len jedno určité miesto, ale môžu sa prisať takmer kdekoľvek na tele. Preto je po pobyte v prírode potrebné skontrolovať celé telo vrátane miest medzi prstami, rozkroku, za ušami a tiež vlasy. Ak nemáte partnera, ktorý by vás skontroloval, použite zrkadlo a snažte sa skontrolovať celé telo. Kliešte môžu prenášať nebezpečnú encefalitídu a je dobré ich vytiahnuť čo najskôr. Väčšina kliešťov nebýva nakazená, ale v prípade nakazeného kliešťa môže človek pociťovať únavu, bolesti kĺbov, horúčku a iné symptómy ako začervenanie v mieste prisatého kliešťa a podobne.

Našťastie sú rôzne spôsoby ako kliešťe odpudiť a zabrániť im v prisatiu. Samozrejme nie je problém kúpiť si repelent, ale niektoré repelenty nie sú také účinné ako niektoré domáce prípravky.

Esenciálne oleje – Rôzne vonné oleje nám síce voňajú, ale nevoňajú kliešťom. Mnohé aromaterapeutické oleje pôsobia ako repelent proti kliešťom. Medzi takéto oleje patria citrónový, bazalkový, škoricový, z ruže pelargónie, levanduľový, nimbový, cédrový a veľmi účinný je aj tea tree olej. Stačí dať pár kvapiek do vody a naniesť na oblečenie alebo priamo na pokožku. Len pozor, niektoré esenciálne oleje, ako napríklad tea tree, môžu byť príliš silné a odporúčame ich dostatočne zriediť a nanášať radšej na staré oblečenie vhodné do lesa. Na odstránenie prisatého kliešťa je dobré zmiešať tri druhy esenciálneho oleja s trochou mandľového oleja, dať na vatu a priložiť na kliešťa. Na prisatého kliešťa je veľmi účinný nimbový olej a stačí na kliešťa kvapnúť kvapku a mal by sám vyliezť. To platí ako na kliešťov u ľudí, tak aj na kliešťov prisatých na zvieratá.

Citrusový domáci repelent – Ďalšou možnosťou ako odpudzovať kliešte je výroba domáceho repelentu z kôre citrusových plodov. Ošúpte citrón alebo pomaranč a šupy uvarte v dostatočnom množstve vody. Stačí priviesť do varu a pár minút povariť. Vodu nechajte vychladnúť a použite v rozprašovači ako repelent. Ak nie ste alergický na citrusy, môžete naniesť aj na kožu. Takýto domáci repelent porti kliešťom sa dá použiť aj na domácich miláčikov okrem mačiek, ktoré neznášajú citrusovú vôňu. Ďalšia varianta je vytlačiť šťavu z citrusov, zmiešať s pohárom vody a chvíľu povariť. Potom primiešajte 10 kvapiek oleja z citrónovej trávy (lemongrass) a repelent je hotový.

Hamamel – Ako prírodný repelent proti kliešťom pôsobí hamamel. Hamamel virgínsky je ozdobný krík, ktorý sa používa na ozdobu záhrad a parkov, ale má aj množstvo liečivých účinkov. Na trhu sa dá kúpiť hamamelová voda účinná na odpudzovanie kliešťov.

Jablčný ocot – Keďže vôňa jablčného octu nie je príliš príťažlivá, asi sa ním nikto nebude pred pobytom v prírode natierať. Jablčný ocot je však vynikajúci ak už máte kliešťa prisatého. Stačí naňho kvapnúť kvapku a kliešť by mal sám vyliezť.

Pobyt na slnku – Kliešte nemajú radi slnečné žiarenie a hľadajú útočisko v tieni. Kliešte nevydržia dlho v suchom prostredí a vyhľadávajú vlhšie prostredia. Preto je väčšia pravdepodobnosť, že chytíte kliešťa v lese či tienistom prostredí ako na lúke, kde slnko praží celý deň.

Oblečenie – Kliešť sa rýchlejšie prisaje, ak máte krátke oblečenie ako kraťasy a tričko s krátkym rukávom. Pri prechádzke v lese jednoznačne odporúčame dostatočné oblečenie ako dlhý rukáv a nohavice. Dnes sú v móde legíny, ktoré odporúčame na spodku schovať do ponožky, čo možno vyzerá čudne, ale pomáha to ochrániť sa pred kliešťami. Odporúča sa aj oblečenie bielej farby, čo uľahčí nájdenie čierneho kliešťa oveľa rýchlejšie ako na tmavom oblečení. Tiež pri pikniku v prírode odporúčame rozprestrieť bielu plachtu, na ktorej ľahšie zbadáte kliešťa.

Cesnak – Cesnak je silný repelent a keď zjete dostatočné množstvo cesnaku, kliešte aj komáre sa vám vyhnú. Samozrejme ako pri všetkých ostatných spôsoboch, nič nie je stopercentné, ale po konzumácii niekoľkých strúčikov cesnaku sa vám zvyšuje pravdepodobnosť, že sa na vás kliešť neprisaje. Možno by sa zdalo ako dobrý nápad použiť cesnak aj u psov či mačiek, to však silno neodporúčame, pretože cesnak im môže spôsobiť hemolytickú anémiu.

Sušička bielizne – Na odstránenie prípadných kliešťov z oblečenia po príchode z prírody nastačí iba vytrepať alebo vyprať oblečenie. Keďže kliešte nemajú radi sucho, odporúča sa oblečenie vložiť do sušičky bielizne na vysokú teplotu po dobu 5 minút. Tým sa potenciálne kliešte zachytené na oblečení zničia.

Sprcha a kontrola tela – Ihneď po príchode z lesa či iného prostredia s možným výskytom kliešťov sa odporúča sprcha a dôkladná kontrola tela vrátane záhybov a vlasov. Čím skôr nájdete prisatého kliešťa, tým je menšie riziko prenosu chorôb, ktoré kliešte prenášajú.

Najnovšie články

Ako si z pohodlia domu ...

Ak hľadáte spôsob, ako sa dopracovať k ...

Výber kobercov podľa ...

Výber kobercov podľa miestností, kam sú určené, ...

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...