Varenie a pečenie je záľubou mnohých žien i mužov. Ľudia si pečenie a varenie uľahčujú rôznymi spôsobmi a my sme pre vás niektoré z nich zozbierali. Mnohé babičky isto potvrdia, že nasledovné tipy naozaj fungujú a ich použitím v kuchyni si ušetríte trochu úsilia. Isto veľa z týchto tipov poznáte a možno aj používate vo vašej kuchyni. Ak niektoré nepoznáte, možno vám uľahčia prácu v kuchyni alebo dopomôžu k lepšie uvarenému a chutnejšiemu jedlu. Veríme, že vám naše tipy pomôžu v kuchyni, či už chcete chutnejšie rezne, voňavejšie bylinky alebo ľahšie vyklopiť bábovku z formy. Ak poznáte aj iné tipy, radi ich sem pridáme.
Tipy na varenie a pečenie:
- Kurča sa upečie rýchlejšie, keď doň napicháte kovové ihlice na pečenie a upečiete ho aj s nimi.
- Hovädzie mäso varené vo vode zmäkne, ak do vody pridáte lyžicu vodky alebo rumu. Nemusíte sa báť, že mäso bude mať alkoholovú príchuť.
- Ak robíte obaľované rezne, použite do strúhanky nastrúhané mandle alebo oriešky. Chuť bude omnoho lepšia. Strúhanka bude na rezni lepšie držať, keď do vajíčka trojobalu kvapnete trocha oleja.
- Ak radi smažíte na masle, odporúčame klasické maslo nahradiť tzv. prepusteným maslom. Na prepustenom masle sa nepripáli tak rýchlo ako na normálnom masle a má množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie.
- Ak chcete dosiahnuť smotanový a zdravší dresing s plnou chuťou, nahraďte polovicu majonézy gréckym jogurtom.
- Pár hodín pred pečením vytiahnite maslo a vajcia von z chladničky, aby dosiahli izbovú teplotu.
- Pred krájaním byliniek dajte na krájaciu dosku trocha soli, vďaka čomu by bylinky nemali pri krájaní odlietavať.
- Ak máte radi olivový olej, môžete ho používať v príprave mnohých jedál. Vynikajúcu chuť dodá pár kvapiek olivového oleja na pizze, cestovinách, rybe a mäse.
- Olej v chladničke sa zvykne zakaliť. To sa dá ľahko napraviť nasypaním štipky soli do oleja, vďaka čomu bude olej opäť číry.
- Zeleninu po varení vložte do ľadovej vody, čím si zachová žiarivé farby.
- Pred vytlačením citróna alebo limetky ich odporúčame nerozkrojené stláčať v dlaniach po dobu asi jednej minúty. Tým dostanete viac šťavy pri vytláčaní.
- Pri pečení korpusu na tortu sa často vyduje stred. Zabránite tomu, keď do stredu zapichnete špagetu alebo kovovú ihlicu.
- Po práci s cesnakom si 30 sekúnd trite ruky o nerezový drez, až potom si umyte ruky mydlom. Nerez odstráni z rúk cesnakový zápach.
- Mrkva vydrží čerstvá dlhšie s vňaťkou.
- Rajčiny dávajte do chladničky len keď sú dostatočne zrelé. Chlad ich zranie zastaví.
- Čerstvú bazalku, bazu a iné bylinky ponorte stonkou do vody a budete ich mať čerstvé niekoľko dní.
- Bylinkám zosilníte arómu rýchlym orestovaním na masle.
- Steak začnite opečením zboku, zo strany kde je najviac tuku. Tým sa roztopí tuk, na ktorom môžete pokračovať v príprave stejku.
- Pri varení karfiolu pridajte trochu mlieka a soli do vody, čím si karfiol zachová bielu farbu. Po dovarení prelejte karfiol studenou vodou.
- Pred grilovaním vytiahnite stejky aspoň na hodinu z chladničky, aby mali izbovú teplotu.
- Na zistenie, či je mäso, ryby alebo zelenina upečené môžete použiť špáradlo alebo špajdľu. Stačí pichnúť do mäsa a hneď zistíte stav. Rovnako ako sa to používa na zistenie, či je upečený koláč.
- Bábovku ľahšie vyklopíte z formy, ak formu predtým natriete maslom a na chvíľu dáte do chladničky. Potom stačí posypať múkou, vložiť cesto a upiecť.
- Koláč bude nadýchanejší, ak namiesto jednej lyžice múky použijete jednu lyžicu jemného zemiakového škrobu (Solamyl).
-
Návštevy: 3356