Novinky:
Tipy na ľahké učenie sa -- "Za život, teda hlavne za jeho prvú polovicu či tretinu, sa učíme veľa nových vecí. Už od ..." -- 21. október 2016
Trpíte astigmatizmom? Poznáme riešenie, vďaka ktorému bude vaše videnie ostré -- "Vidíte skreslene alebo zahmlene? Pravdepodobne trpíte astigmatizmom, ktorého príznaky sú ..." -- 06. august 2017
11 tipov na posilnenie imunity -- "Dobrý imunitný systém znamená menej zdravotných problémov. Naše telo je denne vystavené ..." -- 15. október 2016
5 tipov od dizajnérov, ako zariadiť reštauráciu nadčasovo a moderne -- " Hovorí sa, že úspech každej reštaurácie závisí od troch faktorov: dobré jedlo, dobrá ..." -- 21. november 2017
Aj nové tepelné čerpadlo potrebuje pravidelný servis -- "Vykurovacia sezóna na Slovensku trvá od septembra do júna. Zhruba 5 mesiacov v roku ..." -- 05. február 2017
Aké diéty naozaj pomôžu? -- "Neviete, ale chceli by ste vedieť? Tak neváhajte a pokračujte v čítaní. Pokiaľ chcete ..." -- 09. november 2016
Ako a prečo menia ľudia prácu -- "Nie je to tak dávno, keď bola stabilná, trvalá a jednoliata práca každodennou ..." -- 24. august 2017
Ako byť šťastný -- "Mnohí ľudia si kladú otázku ako byť šťastný, pritom žijú v slobodnej krajine s prístupom ..." -- 21. apríl 2017
Ako efektívne skladovať -- "Ak podnikáte, bude pre vás nevyhnutnosťou zariadiť si vlastné skladové priestory. Ak ..." -- 11. október 2016
Ako financovať vaše nové auto? -- "Mnohí vodiči hľadajú tú najlepšiu možnosť financovanie pri kúpe ich vozidla. Málokto má ..." -- 28. január 2017
Tags: kĺby  

Či už sa venujete nejakému športu alebo nie, kĺby každého človeka počas života prechádzajú mimoriadnou záťažou. Udržiavať ich v dobrom stave je preto nevyhnutnosť.

Na prvý pohľad to nemusí dávať príliš zmysel. Stále zo všetkých strán počúvame, ako sa málo pohybujeme a mali by sme chodiť viac peši či behať. Laik si potom môže položiť otázku, ako môžu pri minimálnom pohybe trpieť kĺby. Odpoveď je pritom úplne jednoduchá: práve preto trpia, lebo sa hýbeme čoraz menej.

Odpoveďou na to sú viaceré prípravky a produkty. Niektoré sú založené na chemicky vyrobených účinných látkach, ktoré však obvykle so sebou prinášajú množstvo vedľajších a nežiaducich efektov. My sa preto pozrieme na druhú možnosť a to je pomoc prírody.

Novinka u nás: žraločia chrupavka

Športovci ju možno poznajú, ostatní ľudia zrejme ešte o nej príliš nepočuli. Ide o žraločiu chrupavku, ktorá má podľa viacerých zdrojov blahodarné účinky na naše kĺby. Táto novinka si získava čoraz väčšiu pozornosť a veľa ľudí sa pýta, či oprávnene.

Žraločia chrupavka tvorí kostru žraloka , čím sa odlišuje napríklad od kostry rýb tvorenej tvrdým tkanivom, podobným ako má človek. Žraloky však takéto tkanivo nemajú a ich „kostrovú sústavu“ tak netvoria klasické osifikované kosti, ale len chrupavka.

Táto chrupavka má však u ľudí pozitívne účinky na ich vlastnú chrupavku. Prvé pokusy s účinkami chrupavky sa objavili už v polovici 20. storočia, v čínskej medicíne je tradícia dokonca ešte dlhšia. U nás sa však podobné produkty nedostali na svetlo popularity veľmi dlhú dobu.

Výživový doplnok s komplexným zložením a účinkami

Žraločiu chrupavku je možné užívať ako výživový doplnok vo forme tabliet. Tie obsahujú tak proteínové zložky, ako napríklad denaturovaný kolagén, ako aj neproteínové zložky.

Hoci na trhu existuje viacero značiek s obsahom žraločej chrupavky, medzi najúspešnejšie patria výživové doplnky od spoločnosti Olimpex. Určite by sa našli aj iné značky a iní výrobcovia, avšak aj v recenziách či hodnoteniach internetových lekární a obchodov so zdravou výživou sa táto značka objavuje stále na najvyšších priečkach.

Tieto tabletky obsahujú čistú žraločiu chrupavku v objeme 750 mg, ktorá má hneď niekoľko zložiek:

 • glykozaminoglykány v objeme 135 mg
 • vápnik v objeme 105 mg
 • chondroitín sulfát v objeme 90 mg
 • fosfor v objeme 63,75 mg
 • glukozamín sulfát v objeme 52,5 mg

Práve vysoký objem vápnika a fosforu robí zo žraločej chrupavky ideálny prostriedok napríklad pre ženy. Tie totiž môžu tieto dve látky využiť v období menopauzy ako prevenciu pred vznikom osteoporózy.

Nielen u žien pomáha žraločia chrupavka napríklad aj so zlepšením stavu pleti, vlasov a nechtov. To prirodzene nie sú jej jediné účinky, tých je hneď niekoľko:

Zdravie kĺbov: Základným účinkom je priaznivý vplyv na zdravie a stav kĺbov. Ide napríklad o spomalenie vaskularizácie, zlepšenie pohyblivosti kĺbov alebo spomalenie degeneratívnych zmien.

Väzivá: Žraločia chrupavka pomáha nielen kĺbom, ale aj mäkkým tkanivám, konkrétne väzivám. Ak boli väzivá vystavené nadmernej námahe, pomáha im žraločia chrupavka k lepšej a účinnejšej regenerácii.

Chrbtica: Zmiernenie bolestí chrbtice môže nastať pri dlhodobejšom užívaní.

Ochorenia: Ak vás trápia reuma, artritída alebo osteoporóza, môže vám výživový doplnok s obsahom žraločej chrupavky pomôcť ako podporný prostriedok. To isté platí pri zápalových ochoreniach svalov alebo kĺbov.

Prevencia: Žraločia chrupavka nie je len skvelá kĺbová výživa, ale aj prevencia. To platí pre športovcov aj nešportovcov, pričom pravidelné užívanie žraločej chrupavky pôsobí napríklad na zníženie pravdepodobnosti zranení, poškodení alebo zápalov tak kĺbov, ako aj svalstva.

Stimulácia: Denaturovaný kolagén, prírodný chondroitín a glukosamín, to všetko sú popredné stimulačné látky pre produkciu hlavných zložiek kĺbovej chrupavky v ľudskom tele. Látky tak obnovujú zdravé fungovanie chrupaviek v organizme.

Všetky vyššie zmienené účinky sú pozitívne pre človeka bez ohľadu na to, či aktívne športuje alebo nie. Kĺby športovcov a aktívnejších ľudí sú síce pod väčšou záťažou, ale ide o pravidelnú záťaž, ktorej sa pohybová sústava prispôsobí.

Ak však nadmernú jednorazovú záťaž pocíti organizmus, ktorý na ňu nie je zvyknutý, môžu byť následky veľmi zlé. Práve pre tieto prípady je správna kĺbová výživa mimoriadne dôležitá a to je aj jeden z najdôležitejších účinkov, ktoré žraločia chrupavka ponúka.

Kedy nie je žraločia chrupavka vhodná

Napriek tomu, že žraločia chrupavka je nepochybne prospešným nástrojom pre pohybovú sústavu ľudí, existujú prípady, ktoré vylučujú jej užívanie. Našťastie, nie je ich mnoho a stále existujú aj iné alternatívy.

Žraločia chrupavka nie je odporúčaná:

 • tehotným ženám
 • dojčiacim ženám
 • deťom vo veku do 12 rokov
 • po operáciách a chirurgických zákrokoch
 • po infarkte
 • po zlomeninách
 • pri angine pectoris

Čo sa týka zlomenín , možno ste sa teraz v duchu spýtali, ako je to možné, veď zmyslom žraločej chrupavky je podpora pohybového aparátu. Áno, ale až do úplného zahojenia zlomeniny by látky obsiahnuté v prípravku negatívne ovplyvňovali spôsob hojenia a preto sa odporúča počkať na preliečenie.

Kde nájsť viac informácií?

Žraločiu chrupavku v podobe výživových doplnkov ponúka na našom trhu viacero značiek a výrobcov. Miera úspešnosti každého produktu závisí len a len od efektivity účinkov. Kvalita je preto najdôležitejším kritériom pri rozhodovaní sa o tom, ktorý výživový doplnok je najvhodnejší.

Optimálne je, ak je žraločia chrupavka jedinou zložkou daného výživového doplnku. Žiadne prísady, konzervačné látky a farbivá, to by mala byť prvá podmienka kvalitného výrobku. Vysoký obsah a kvalitný pôvod čistej žraločej chrupavky tá druhá.

Informácie o kvalite a zložení jednotlivých prípravkov je možné nájsť najmä na internetových fórach venovaných kĺbom, pohybu a kĺbovej výžive. Referencie športovcov aj nešportovcov vám pomôžu zorientovať sa v tejto problematike a rozoznať účinné výživové doplnky len od tých marketingových.

Skúsiť môžete aj recenzie na žraločiu chrupavku a konkrétne značky tabliet, kde sa dozviete všetky plusy aj mínusy a to vrátane skúseností s reálnym užívaním a dávkovaním takéto referencie sú doslova na nezaplatenie a pomôžu vám vybrať si najlepší produkt.

Vaše kĺby si zaslúžia len tú najlepšiu starostlivosť a dobrou správou je, že kvalitný prípravok s obsahom žraločej chrupavky vám naozaj môže pomôcť. Práve preto treba venovať pozornosť najmä výberu tej správnej značky.

Najnovšie články

Využívajte Zlacnene.sk - ...

Viete, že papierové letáky so zľavami potravín a ...

Jednoduché triky na ...

Zdá sa vám, že vaša kúpeľňa je pre vás malá? ...

Chcete odbúrať stres a ...

Každý z nás sa v určitej fáze života dostane do ...

Výhody látkových plienok ...

Čím ďalej viac mamičiek uprednostňuje látkové ...

Black Friday Slovensko ...

Najlepší deň v roku pre nákupných maniakov – ...

Laktózová intolerancia - ...

Množstvo ľudí dnes trápi laktózová intolerancia, ...

 • Prev
 • Partneri
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...