Tags: zdravie   oči   PR  

Vidíte skreslene alebo zahmlene? Pravdepodobne trpíte astigmatizmom, ktorého príznaky sú aj bolesti hlavy, únava, podráždenie očí alebo neostré videnie. Stopercentne vám ho však potvrdí alebo vyvráti očná prehliadka, vrátane testu videnia na blízko aj do diaľky. Avšak, nemusíte zúfať, je možné sa ho rýchlo a jednoducho zbaviť.

Čo astigmatizmus spôsobuje a ako ovplyvňuje samotné videnie?

Astigmatizmus patrí medzi refrakčné chyby, ktoré spôsobujú nepresné zaostrenie svetla na sietnici. Pri astigmatizme oka je povrch rohovky zakrivený v jednej rovine viac ako v druhej. Laicky by sa dalo povedať, že pri astigmatizme má rohovka tvar ragbyovej lopty namiesto futbalovej. A práve to je “kameň úrazu”. Svetlo sa totiž lomí inak ako by sa malo a vaše videnie? Pripomína pohľad do krivého zrkadla. Normálne má totiž rohovka hladký a pravidelný tvar vo všetkých smeroch, takže svetlo sa mi lomí všade rovnako.

Môžete nosiť okuliare a šošovky celý život

Síce je astigmatizmus porucha vrodená, niektorí odborníci tvrdia, že všetci máme určitý stupeň astigmatizmu. Avšak, nie u každého je tak výrazný, že by zasahoval do kvality bežného života. Horšie je, že neodhalený astigmatizmus môže spôsobovať problémy školákom, ktorí majú “vďaka” nemu horšie výsledky. Ak vám ho diagnostikujú, lekár vám odporučí nosiť okuliare alebo tórické kontaktné šošovky, ktoré vyrovnávajú nepravidelnosť vašej rohovky. Bez nich bude vaše videnie neostré, takže ich nosenie je pre astigmatikov každodennou nutnosťou.

Vrodená vada, ktorá sa dá odstrániť

Ak vás však nosenie okuliarov alebo šošoviek obťažuje, prípadne vám akokoľvek vadí, astigmatizmus sa dá operačne odstrániť operačnou metódou ReLEx Smile 3D. Tá využíva moderný femtosekundový laser, ktorý šetrne odstráni dioptrickú chybu aj bez narušenia povrchových vrstiev rohovky. Značne minimalizovaný je tak výskyt pooperačných komplikácií, ktoré pri iných operačných metódach súvisia práve s narušením povrchu rohovky. Ide najmä o riziko posunutia flapu, zašednutia rohovky, vzniku mikrostrií či narušenie biomechanických vlastností rohovky. Po operácií sa videnie stabilizuje už do pár hodín! Pooperačné slzenie či pocit suchého oka je skôr výnimkou. V súčasnosti je táto najdokonalejšia operačná metóda odstraňovania dioptrických chýb určená pre pacientov s vyššími dioptriami do diaľky. Ide najmä o krátkozrakosť nad -2 dioptrie a astigmatizmus do 5 cylindrov. Pacientom trpiacim ďalekozrakosťou či vyšším astigmatizmom sa odporúča operačná metóda Z-LASIK.

Najnovšie články

Výhody teplovzdušnej ...

Chcete si udržať štíhlu líniu, ale nedokážete ...

Čo je to microneedling a ...

Mikroneedling (frakčná mikroihličková terapia) je ...

Letná cesta autom: 4 ...

Leto je časom dovoleniek, pohody pri mori, ale ...

Prírodné spôsoby ...

V našich záhradách sa nachádzajú rôzne druhy ...

Prečo je dôležité riešiť ...

Každý človek má iné príznaky toho, ako sa u neho ...

Veľké kusy nábytku sú ...

Úložného priestoru nie je nikdy dosť. Každý po ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...