Tags: škola  

Ak ste študentom, je pre vás každé jedno ušetrené euro veľké plus. Napriek tomu, že sa finančné povedomie oproti minulosti zvýšilo, ešte stále sa nájde dosť mladých ľudí, ktorí stále nevedia, ako efektívne narábať s finančnými prostriedkami alebo kde a ako využiť rôzne študentské benefity. Spravme si teda menší prierez možnosťami, ktoré aktuálne máte.

1. Účty pre študentov

Jedným z prvých produktov, ktorý bol špeciálne určený pre študentov a to najmä pre vysokoškolákov, boli zvýhodnené študentské účty. Tie dnes ponúkajú skoro všetky banky na trhu, či už ide o veľké banky typu SLSP a VÚB, prípadne o tie „menšie“, ako napríklad UniCredit Bank.

Študentské účty sú charakteristické najmä tým, že sú takmer úplne bez poplatkov. Ušetriť tak môžete nielen na poplatku za vedenie účtu, ale aj za platobné operácie a výbery. K účtu banky zväčša pribalia aj platobnú kartu, samozrejme, bez poplatku.

2. Študentské úvery

Úvery pre študentov sú ďalším finančným produktom, ktorý je zacielený na túto špecifickú ekonomickú skupinu potenciálnych klientov. Aktuálne sú dostupné tri zdroje takýchto úverov: štátny Fond na podporu vzdelávania, bankový sektor a nebankové spoločnosti.

Pôžička od štátu má výhodu najmä vo výhodnom úročení a spôsobe splácania, nakoľko počas štúdia máte nárok na odklad splátok. Úver tak začnete splácať po skončení štúdia, čiže pravdepodobne až vtedy, keď sa zamestnáte a budete „na to mať“.

Druhou možnosťou sú študentské spotrebné úvery z bánk. Tie boli v minulosti pomerne rozšírené, no aktuálne je ich ponuka bohužiaľ minimálna, nakoľko jediným poskytovateľom takýchto úverov je aktuálne len Slovenská sporiteľňa.

Tretím typom sú nebankové pôžičky. V tomto prípade ide už o lepšiu voľbu z hľadiska šírky ponuky, nakoľko pre študentov sú dostupné viaceré úvery. Na krátkodobé vykrytie nečakaných výdavkov sa dá použiť SMS pôžička , na náročnejšie účely a dlhodobejšie ciele sú k dispozícii spotrebiteľské úvery. Viac o tom, kde a ako si požičať čo najvýhodnejšie sa dočítate tu.

3. Zľavnená doprava a cestovanie

Keďže okrem ubytovania, na ktoré sa žiadne hromadné zľavy nevzťahujú, je pre študentov dôležitá aj doprava, môžete využiť výhodnejšie podmienky aj v tejto oblasti. Nehovoríme pritom len o najznámejšom dopravnom prostriedku, vlaku, ktorý je pre študentov už zopár rokov zadarmo.

Mestská aj medzimestská hromadná autobusová doprava sa dá pre vysokoškolákov získať obvykle s 50 % zľavou. Ako zaujímavosť odporúčame sledovať aj ponuky cestovných kancelárií, ktoré zvyknú počas roka ponúkať zľavu aj na letenky a tým uľahčia vášmu rozpočtu napríklad pred študijným pobytom či brigádou v zahraničí.

Aby ste mohli takúto zľavu využiť, musíte ale disponovať špeciálnym študentským preukazom, tzv. ISIC kartou. Do pozornosti vám dávame však fakt, že sama o sebe ešte na zľavu nemusí stačiť a viacero dopravcov vyžaduje ešte aj špeciálnu registráciu do ich systému.

4. Lacnejšie stravovanie, zábava a nákupy

Ak sa chcete výhodnejšie stravovať, môžete získať práve na základe vyššie zmienenej ISIC karty zľavy vo viacerých stravovacích prevádzkach a podnikoch. Nie ste vôbec odkázaní len na študentskú jedáleň, hoci, najlepšiu cenu pravdepodobne dostanete práve v nej.

Množstvo malých kaviarní ponúka zľavy pre študentov, rovnako tak siete rýchleho občerstvenia typu McDonald’s, Subway či lokálne a regionálne značky. Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na rôzne zábavné podniky, kde bývajú pravidelne študentské akcie.

Ak ste fanúšikom športu a pohybu, môžete ušetriť napríklad na vstupnom do lyžiarskych stredísk, ale aj do miestnych fitness centier, plavární, kúpalísk alebo sáun. Študenti majú zľavnené aj vstupy do kina, napríklad Cinemax ponúka zľavu až 1 € z ceny vstupenky.

Bežné nákupy sú rovnako tak dobrou príležitosťou, ako odložiť zopár € navyše. Viaceré siete obchodov s potravinami, kozmetikou či spotrebným tovarom ponúkajú po predložení ISIC karty dodatočné zľavy, obvykle vo výške zopár percent, vo výnimočných prípadoch to môže byť aj 10 % a viac.

Zliav, bonusov a možností, ako rozumne hospodáriť s peniazmi, máte ako študent naozaj dosť. Ak by vám napriek tomu stále chýbalo vo vašom rozpočte nejaké to euro, nemusíte sa báť: stále je tu možnosť napríklad si krátkodobo požičať za výhodných podmienok. Ak by ste mali záujem, HyperFinancie ako špecialista na porovnanie všetkých aktuálnych študentských pôžičiek vám dáva možnosť požiadať o ne priamo cez internet a z pohodlia domova!

Najnovšie články

Čo je to inkontinencia a ...

Inkontinencia – častý a nepríjemný problém, ktorý ...

Stavte na prírodnú a bio ...

Na trhu existuje široká škála výrobkov, ktoré sú ...

Nechtová mykóza: ...

Hubovité ochorenie nechtov dolných končatín ale ...

Tipy, ako zbaviť ...

Je síce pravdou, že vďaka pokroku techniky sú ...

5 kreatívnych spôsobov, ...

Samolepiace tapety poskytujú skvelú možnosť, ako ...

Koniec pandémie je v ...

Viac času doma a mimo spoločnosti známych môžete ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...