Špecifickejšie podmienky v domácnosti musia rešpektovať alergici na prach, roztoče a na srsť z domácich zvierat. Alergénov v našich interiéroch sa stopercentne nezbavíme. Vieme však toto riziko zmierňovať a užívať si spokojnejší život. Čo patrí k hlavným zásadám doma u alergikov?

Upratovanie je základ

To, čo alergikovi najviac znepríjemňuje deň, je rozvírený prach. Prach navyše pôsobí ako lapač alergénov, udržiava ich a kumuluje po domácnosti. Je však veľmi nepraktické a pre alergika nezdravé zameriavať sa len na drobný vírivý prach, teda vyutierať nábytok a police. Jedno súvisí s druhým a v tomto prípade dvojnásobne! Miniatúrne roztoče a baktérie sa živia odumretými kožnými čiastočkami aj väčším odpadom.

Ten si ale nemusíme okamžite všimnúť, môže byť hlbšie ukrytý v bytových textíliách. A tých máme desiatky, niekedy sa stačí lepšie pozrieť na „klasickú“ obývačku... Sedačka s textilným čalúnením, vankúše, prehozy, závesy a koberčeky. To všetko pri alergikoch minimalizujeme, najviac ale zvážime výmenu kobercov za ľahko udržiavané a odolné laminátové podlahy. V modernom prevedení vyzerajú naozaj vkusne, dobre reagujú po kontakte s vodou či drsnejším materiálom. Síce ich hlavnou prednosťou nie je antibakteriálna či antistatická ochrana, prach a väčší neporiadok sa už nemá kde uchytiť. Na podlahe, navyše s vylepšenou lesklou úpravou, vidieť všetko!

Aj upratovanie má svoje zásady

U alergika je najlepšie upratovať za jeho neprítomnosti. Rozvírený prach by mu zbytočne dráždil sliznice. Nehovoriac o tom, ako nepríjemne by prebiehalo upratovanie v jeho izbe. Ak svoj rituál začínate vetraním miestností, tak skutočne má ísť o nárazové a krátkodobé pre zvýšené riziko peľových častíc.

Väčšie plochy podláh udržiavame kombinovaným vysávaním s mokrým čistením. Uprednostňujeme ľahko udržiavané typy, napr. vinylové podlahy na spríjemnenie prostredia aj u alergika. Pri čistení sa snažíme zasiahnuť čo najväčšiu plochu a proti nečistotám pôsobiť pri vyššej filtračnej intenzite. Prach tak máme viac „pod palcom“. Výsledkom je zdravšie bývanie a čo najmenej alergických prejavov.             

Zdroj obrázku: ImageFlow / Shutterstock.com

Najnovšie články

3 tipy, ako udržiavať ...

Podľahli ste čaru moderných kuchýň v snehobielej ...

Na čo nezabúdať pri ...

Dielňa je prostredím, kde prebiehajú rôzne ...

Čo vám pomôže pri ...

Poznáte to. Návšteva za dverami a vaša domácnosť ...

Disponujete menej ...

Chcete zistiť kvalitu vašej vody? V dnešnej dobe ...

Detská radosť z ...

Vianoce už začínajú klopať na dvere a vy určite ...

Čo vám pomôže uľahčiť ...

Naše telo je veľmi citlivý orgán, zložený z ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...