Hlavnou podstatou vykurovacích zariadení je prinášať do obytných jednotiek teplo a tiež získavať teplú úžitkovú vodu. Medzi tradičné vykurovacie zariadenia, ktoré nájdeme v prevažnej väčšine domácností patria plynové kotly. Plynové kotly možno charakterizovať ako zariadenia, ktorých hlavným „motorom“ je plyn. V minulosti boli populárne klasické plynové kotly, dnes ich postupne nahrádzajú kondenzačné plynové kotly. Tieto zariadenia sú v porovnaní s klasickými plynovými kotlami oveľa efektívnejšie a hospodárnejšie. Vďaka princípu kondenzácie sú spaliny, ktoré vznikajú pri činnosti kotla opätovne využívané. V prípade klasických plynových kotlov sú tieto spaliny odvádzané prostredníctvom komínu do ovzdušia a významnou mierou sa podieľajú na znečisťovaní životného prostredia.

Pri výbere plynového kotla je potrebné zvážiť viacero parametrov. Jedná sa napríklad o veľkosť vykurovacej plochy, počet osôb, ktoré sa v týchto priestoroch nachádzajú, aké priestory budú vykurované (či sa jedná o miestnosti, v ktorých sa nachádzajú zasklenené plochy) alebo spôsob, akým sa v domácnosti vyhrieva voda. Platí tiež, že plynový kotol musí byť nainštalovaný minimálne 20 centimetrov od horlavých predmetov. V miestnosti sa tiež nesmie nachádzať plynomer a ani hlavný uzáver plynu. Plynový kotol sa môže nainštalovať len do takých domácností, ktoré disponujú plynovou prípojkou – majú teda k plynu prístup. Pri správnom výbere plynového kotla je tiež potrebné dbať aj na to, aký bude správny výkon vykurovacieho zariadenia. Kotol, ktorý má nízky výkon priestory dodatočne nevykúri. Kotol s vysokým výkonom je tiež zbytočné inštalovať do domácnosti s menšími priestormi. Plynulé vykurovanie domácnosti je možné zabezpečiť pomocou modulovaného výkonového rozsahu, ktorý vykurovanie reguluje.

Medzi základné výhody plynových kotlov zaraďujeme pomerne rýchlu návratnosť vynaložených financií. Pri bežnom dome sa návratnosť finančných prostriedkov odhaduje približne na 5 rokov. Súčasný trh s vykurovacou technikou nám ponúka rôzne riešenia – na trhu už nájdeme aj také kondenzačné kotly, ktoré sa pohybujú v prijateľnej cenovej relácii. Oproti klasickým plynovým kotlom kondenzačné kotly ponúkajú zvýšenú bezpečnosť celkovej prevádzky zariadenia. Plynový kotol je tiež riešenie, ktoré je v minimálnej miere náročne na obsluhu. Majiteľ zariadenia sa teda nemusí trápiť s prípravou paliva (napríklad dreva) potrebného pre správnu funkčnosť zariadenia a ani dodatočnými skladovými priestormi. Majiteľ plynového kotla však nesmie zabúdať na pravidelné servisné prehliadky. Sú dané zo zákona a mali by byť pravidelne dodržiavané. Vďaka včasnému servisu kotlu si môže byť majiteľ istý, že zariadenie pracuje bezpečne a efektívne. Rovnako tiež doklad o tom, že bola vykonaná ročná revízia zariadenia uľahčuje komunikáciu s poisťovňou v prípade, ak nastane škodová udalosť.

Najnovšie články

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Sedacie vaky ako ochrana ...

Keď uvažujeme o výbere nábytku do nášho domova ...

Sedacie vaky ako ochrana ...

Keď uvažujeme o výbere nábytku do nášho domova ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...